piątek, 20 lutego 2015

Pieśń Jedwabnego Szlaku - Mingmei Yip


29-letnia Lily Lin, żyje skromnie w USA i zajmuje się pisaniem. Jej życie zmienia się, kiedy nieznana ciotka zostawia jej spadek w wysokości 3 milionów dolarów! Otrzyma go, jeśli wyruszy w podróż do Chin i wykona szereg niezwykłych zadań. Oczywiście decyduje się podjąć wyzwanie.  Na początku spotyka 21-letniego Alexa, który pomaga jej w czasie podróży i zawiązuje się między nimi niezwykła więź, która może odmienić obojgu życie. Jednocześnie w Stanach zostaje Chris z którym ma romans. Może to wydaje się problemem jak z telenoweli, ale jest tak umiejętnie opisane, że się tego nie czuje.

Zadania są dość nietypowe. Wędrując z Xi-an przez pustynię Takla Makan i góry Tien-szan wykonuje zadania, takie jak zdrapanie gliny z wojownika Terakotowej Armii, odwiedzenie mnichów czy znalezienie rzadkiego zioła. Wydaje mi się, że za mało jest opisów miejsc a za dużo przemyśleń i miłosnych scen. Fabuła jest intrygująca i zaskakuje w wielu miejscach. Prawdziwą bombą tej książki jest finał. Do samego końca nie wiadomo o co chodzi z tą tajemniczą ciotką i jak potoczą się sprawy z mężczyznami życia Lily.

Mingmei pisze bardzo charakterystycznie, co nie znaczy, że źle. Trzeba się przyzwyczaić do opisów typu: "pozwoliłam zachowywać się mu jak wygłodniałe niemowlę na piersi swojej matki". Jest to zupełnie inny styl od tego, który znamy z amerykańskich powieści. Ale ma swój urok. Polecam tą książkę miłośnikom literatury orientalnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...