piątek, 16 marca 2018

Pełnia księżyca - Akta Dresdena #2 - Jim Butcher


Harry Dresden znowu w akcji! Harry od jakiegoś czasu był prawie że bezrobotny. Interes nie szedł za dobrze i chyba nikt nie potrzebował usług profesjonalnego maga detektywa. Murphy - szefowa policyjnego Wydziału Śledczego ds. Specjalnych lekko się na niego wypięła przez ich ostatnią wspólną akcję, więc dla policji też nic nie robił. Jednak w końcu Murphy się do niego zgłosiła. Znaleziono zwłoki. Dużo rozszarpanych zwłok i ślady łap. Harry’emu przyjdzie się zmierzyć z czymś zupełnie dla niego nowym. W Chicago pojawiły się wilkołaki.

Wątek wilkołactwa jest naprawdę świetnie poprowadzony. Nie ma jednego rodzaju tych stworzeń, a Harry przedstawia nam przeróżne ich gatunki. Od zwyczajnych wilkołaków i likantropów przez tajemnicze haxenwolfy aż do krwiożerczego loup-garou. Zgadnijcie które zwalają się Dresdenowi na głowę.

Ta część jest nieco mroczniejsza od poprzedniej. Bardzo lubię ironiczne spojrzenie na świat Harry'ego i obracanie w żart niektórych sytuacji, ale tym razem nawet on musiał się przymknąć i zacząć działać. Okazuje się, że Harry jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Dzieje się naprawdę sporo. Do akcji wkraczają również FBI i nasz stary, znajomy bandzior Macrone, a wszystko zmierza do dramatycznego końca.

"Wyjąłem kilka magicznych rekwizytów: moją różdżkę, zastępczą bransoletę ochronną i jeszcze coś, bez czego mag nie może się obejść. Smith and Wesson kaliber 38 Specjalność Szefa."

Naprawdę uwielbiam Harry’ego. No nie da się go nie lubić. To taki typ postaci, który od razu budzi sympatię. Wilkołaki nie są jego jedynym problemem, bo nasz detektyw wybitnie źle radzi sobie z kobietami. Na dokładkę dostajemy też nieco więcej informacji o samym Harrym i jego przeszłości. Jednak było to tylko takie delikatne liźnięcie tematu, więc trzeba przeczytać kolejne części aby dowiedzieć się więcej, co na pewno uczynię.

Książka trzyma w napięciu od samego początku. Zagadka kryminalna jest absolutnie genialnie poprowadzona, a jeśli dodać do niej czynnik fantastyczny w postaci magii, to nie ma szans aby się domyślić kto ma jaką rolę w dramatycznych wydarzeniach. Naprawdę polecam tę serię. To jedno z najlepszych urban fantasy jakie czytałam. Bardzo mnie wciągnął świat Dresdena, a wszystko wskazuje na to, że największe niebezpieczeństwo dopiero nadciąga.

Szczegóły:
Tytuł: Pełnia księżyca
Tytuł oryginału: Dresden Files. Full moon.
Tom: 2
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena
Autor: Jim Butcher
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 400Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...