poniedziałek, 14 maja 2018

Polowanie na czarownice - Saga o Ludziach Lodu #2 - Margit Sandemo


Są książki, które wcale nie są specjalnie wybitne, raczej zaliczam je do przeciętniaków, ale mimo to je czytam, bo chcę się dowiedzieć co stanie się dalej. Uparłam się, ze przeczytam całą Sagę o Ludziach Lodu. No przecież to "tylko" 47 części. Przeczytałam już 2. Byłam oczarowana poprzednią częścią pełną magii i tajemnic. Ta jest naprawdę dobra, ale trochę bardziej zwyczajna. 

Jest to kontynuacja przygód Silje, Tengela oraz dzieci: Liv, Sol, Dana i Arego. Wszystko zaczyna się w zaczarowanej Dolinie Ludzi Lodu. Silje wiedzie tam szczęśliwe, ale biedne życie. Jednak coraz bardziej tęskni za światem i miastami. Niespodziewanie czarownica Hanna zaczęła się niepokoić, a wkrótce zdarzyło się coś złego - ktoś zdradził i rodzina Tengela musiała uciekać przez góry przed prześladowcami. Silje zwróciła się o pomoc do pewnej wysoko urodzonej duńskiej szlachcianki wykorzystując jedyną kartę przetargową jaką ma – przygarniętego lata wcześniej chłopca – Dana.

Zaczynamy przygodę na północy w biedzie, a kończymy na południu Norwegii. Jednak nad rodzinę znów nadciąga niebezpieczeństwo. Sol już w dolinie pozostawała pod wpływem złej czarownicy Hanny, a teraz powoli dorasta i przejawia niezdrowe zainteresowanie magią i w samotności eksperymentuje, co w tych czasach może na nią ściągnąć łowcę czarownic. Kościół bardzo niechętnie patrzy na jakiekolwiek oznaki mogące być szatańską magią jak uprawiane przez Tengela zielarstwo i leczenie. 

Książka w głównej mierze opowiada o mozolnej wędrówce biednej rodziny cierpiącej głód i biedę, na której ciąży klątwa Tengela Złego w stronę nowego dobrego życia. Z jednej strony to może znudzić, ale z drugiej całkiem mi się podobało. To, że bohaterowie nie są niezniszczalni i obdarzeniu niezwykłym szczęściem też zasługuje na plus. 
Nie jest to zwykły romans, miłość jest ważna w życiu Silje i Tengela, ale książka mówi głównie o przeciwstawieniu się przeznaczeniu i staraniu się być coraz lepszym dla swojej rodziny. 

Jestem bardzo ciekawa kolejnej części, co się stanie z Sol i kto dostanie rolę głównego bohatera, bo będą się oni zmieniać z biegiem czasu.

Szczegóły:
Tytuł: Polowanie na czarownice
Tytuł oryginału: Lindallen
Tom: 2
Cykl: Saga o Ludziach Lodu
Autor: Margit Sandemo
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Liczba stron: 254

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...