marca 17, 2023

Tygiel dusz - Mitchell Hogan

 

Fantastyka młodzieżowa?

Tygiel dusz to książka mega ciekawa i bardzo wciągająca. Brakowało mi takiej książki w ostatnim czasie i bardzo się cieszę że sięgnęłam po taką luźną fantastykę. Chcę zauważyć, że jest to książka napisana całkiem prosto.

Caladan został osierocony jako dziecko w tajemniczych okolicznościach. Sierotę przygarnęli mnisi prowadzący elitarną akademię dla dzieci elit. Caladan zyskał tym samym możliwość nauki w prestiżowej szkole. Jednak przez jedno zdarzenie musi opuścić dotychczasowy dom i spróbować żyć sam. Chce przy tym odkryć tajemnice swojej rodziny i tajemnych talizmanów. Wątek Cala ma znamiona książki młodzieżowej, bo wszystko tak ładnie i gładko idzie, chociaż nie zupełnie bez przeszkód. Za to wątki innych bohaterów są dużo bardziej drastyczne, krwawe i jakby doroślejsze, także bardzo ciekawie to wyglądało. Nie mówię że to był zły zabieg ale dostrzegłam pewien różnice w tym jak ta historia jest prowadzona u niego a u innych bohaterów.

Żywotworzenie - system magii.

System magii nie jest super innowacyjny, bo opiera się na przetwarzaniu magicznych rud i rzeczy na nowe elementy nacechowane pewnymi właściwościami co jest nazywane żywotworzeniem. Brzmi znajomo. Magia defensywna czyli, wszelkie kule ognia, jest zabroniona i nie każdy wie, że ona w ogóle istnieje. Nasz bohater oczywiście się o niej dowiaduje. W świat przedstawiony wchodzimy bardzo płynnie i po kolei, powoli odkrywamy poszczególne jego elementy. Czytelnik nie jest wrzucony na głęboką wodę, tylko wszystko od początku jest jasne i zrozumiałe i za to też plusik.

Przyjemne wprowadzenie w nową przygodę.

Książkę się czyta zadziwiająco dobrze i szybko. Jest napisana łatwym i przystępnym językiem i po prostu się leci przez nią. Do połowy nie ma zbyt wiele akcji, ale jest sporo wprowadzania Caladana w nowy świat, nowe sytuacje i dopiero końcówka książki jest naszpikowana większej ilości akcji. Na pewno druga część również taka będzie, więc ta książka jest takim fajnym wprowadzeniem do historii Cala i zapoznaniem czytelnika z nowymi bohaterami, którzy są bardzo interesujący. Mam nadzieję, że w drugiej części czeka nas wiele ciekawych wydarzeń i sytuacji z nimi w roli głównej.

Szczerze mówiąc, to spodziewałam się, że ta książka będzie cięższa i trudniejsza w odbiorze, a jest naprawdę bardzo przyjemna. Pomimo tego, że jest kilka dość makabrycznych opisów to ogólnie jest utrzymana w klimacie fantastyki młodzieżowej. Bardzo polecam, mi się podobała i na pewno sięgnę po tom drugi.

Szczegóły:
Tytuł: Tygiel dusz
Tytuł oryginalny: A Crucible of Souls
Tom: 1
Autor: Mitchell Hogan
Seria: Hierarchia Magii
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 550
 
"Tygiel dusz” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: