listopada 24, 2019

Nancy Drew. Tajemnica starego zegara - Carolyn Keene


Dawno nie czytałam zajmującej i interesującej książki dla dzieci. I taka właśnie książka ostatnio do mnie przyszła. Nancy Drew Tajemnica starego zegara to książka detektywistyczna o przygodach Nancy, która jest córką uznanego prawnika i na co dzień korzysta z jego wiedzy.

Nancy poznaje przypadkowo kilka osób, które zostały poszkodowane po śmierci pana Crowleya. W ogłoszonym testamencie cały jego majątek należy się bogatej i chciwej rodzinie Tophamów. To niemożliwe, gdzieś musi być późniejszy testament. Nancy odwiedza przeróżne osoby, tropi szajkę złodziei i stara się pomagać innym oraz oczywiście szuka zaginionego testamentu.

Nancy jest nastolatką, która jeździ kabrioletem i nosi porządne sukienki. Jest nieco bogatsza od reszty społeczeństwa, ale nie wywyższa się i nie afiszuje się tym. Przeciwnie, chętnie pomaga innym. 
Jest bystra i pomysłowa co pomaga jej skutecznie znajdywać wyjście z najtrudniejszych sytuacji. Można powiedzieć, że jest to dość spory walor edukacyjny, który pokazuje właściwą postawę ludzi. Kolejna zaleta to pokazanie świata bez komórek, bez Internetu, a w gabinecie ojca Nancy wciąż jest zatrudniona pani która pisze na maszynie. Nie mamy podanego czasu akcji, ale mogę zakładać, że jest to początek XX wieku, może końcówka XIX. Czyli coś nowego, z czym współczesne dzieciaki nie bardzo mają styczność.

To, że jest to książka dla dzieci najbardziej widać kiedy Nancy coś sobie myśli. To znaczy, czasem czytamy jej przemyślenia, ale czasem wypowiada je na głos. Tak po prostu, do nikogo w przestrzeń, nawet w sytuacjach w których raczej nie chce aby ją ktoś usłyszał. Pewnie wiecie o co chodzi. Mnie to raziło, ale wydaje mi się, że młodszy czytelnik nawet nie zwróci na to uwagi. Jednak cała książka naprawdę mi się podobała. Jest krótka, jedynie 180 stron, więc można ją czytać dziecku do poduszki albo wręczyć jako jedna z pierwszych samodzielnie czytanych książek. Tak czy inaczej, jest to naprawdę dobra przygoda dla młodszych czytelników.

Za możliwość przeczytanie dziękuję:

Grupa Wydawnicza Publicat

Szczegóły:
Tytuł: Nancy Drew. Tajemnica starego zegara
Tytuł oryginału: Nancy Drew. The Secret of the Old Clock
Tom: 1
Cykl: Nancy Drew
Autor: Carolyn Keene
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 180


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...