poniedziałek, 8 października 2018

Grzech śmiertelny - Saga o Ludziach Lodu #5 - Margit Sandemo


Przy poprzedniej części nieco ponarzekałam, ale ta była miodzio! Idealna i wciągająca od samego początku. 

Książka nie jest przeładowana postaciami jak w przypadku części poprzedniej i mamy w niej tylko dwa główne wątki. Bohaterami pierwszego są Cecylia, córka Liv i Daga oraz Alexander Paladin. Cecylia powróciła do Danii, ale ma problem, ponieważ spodziewa się dziecka z nieprawego łoża. Proponuje Alexandrowi układ: pobiorą się i dzięki temu Alexander pozostanie poza kręgiem podejrzeń odnośnie jego natury.

Alexader woli mężczyzn od kobiet, a w czasach, kiedy za coś takiego grozi więzienie lub nawet śmierć, trzeba się bardzo pilnować. Cecylia stara się go zrozumieć i po początkowym szoku przezwycięża swoje uprzedzenia i stara się z nim dobrze w przyjaźni, ale czy to się sprawdzi?

Ta książka jest przepiękną historią o miłości, momentami wzruszająca i absorbująca w każdym calu. Cecylię nie zawsze lubiłam, ale tym razem ostatecznie się do niej przekonałam. Jest kobietą nie bojącą się konsekwencji swoich działań i wytrwale stojącą przy mężu, nawet kiedy wrócił z wojny ranny i wymagający stałej opieki.

A jak jesteśmy już przy wojnie, a mianowicie Wojnie Trzydziestoletniej w XVII wieku, to drugi wątek należy do Tarjeja, który podąża za wojskiem. Zakłada szpital polowy, gdzie może wykazać się umiejętnościami leczenia, a dzięki imieniu swojego dziadka Tengela od razu zyskuje rozgłos, który dociera nawet do uszu króla. Na tej samej wojnie spotyka się wiele osób znanych z domu w Lipowej Alei – uwielbiam takie zbiegi okoliczności. I jest też trochę magii w tej historii.

Autorka świetnie ugryzła motyw homoseksualizmu. Cecylia ma do tej sprawy całkiem współczesne podejście i wszystko potrafiła, kolokwialnie mówiąc, ogarnąć. Jestem tez fanką narracji jaka jest w sadze prowadzona, gdzie czasami narrator wtrąca parę słów od siebie zapowiadając przyszłe wydarzenia.

Podsumowując, to jedna z najlepszych części, jakie do tej pory przeczytałam, chociaż jeszcze bardzo dużo ich przede mną. Tematycznie bardzo mi odpowiadała, a i postacie były cudowne i zapadające w pamięci.

Szczegóły:
Tytuł: Grzech śmiertelny
Tytuł oryginału: Dödssynden
Tom: 5
Cykl: Saga o Ludziach Lodu
Autor: Margit Sandemo
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Liczba stron: 237

Przeczytaj o poprzednich częściach:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...