niedziela, 15 października 2017

Zauroczenie - Saga o Ludziach Lodu #1 - Margit Sandemo


Saga o Ludziach Lodu tak dumnie brzmi, prawda? Usłyszałam o niej parę lat temu i jedną z jej cech było to, że nie dało się jej już nigdzie dostać w wersji papierowej, aby pięknie się prezentowała na półce. Jednak w końcu zdobyłam parę jej części. 

Niekoniecznie wiedziałam też czego mam się po niej spodziewać, ale po pierwszej części jestem naprawdę zadowolona. Jest rok 1581, a w północnej Norwegii w okolicach Trondheim panuje zaraza, która zabiera ze sobą tysiące osób. Wszędzie palą ciała, a zwłoki zalegają na ulicach. Młoda, szesnastoletnia Silje straciła całą swoją rodzinę. Błąkając się w okolicy miasta znalazła malutką dwuletnią dziewczynkę i płaczące niemowlę. Silje zaopiekowała się nimi w tym trudnym czasie, aż wreszcie ktoś zajął się Silje. W przypływie odwagi pomogła pewnemu tajemniczemu mężczyźnie uratować jego druha przed śmiercią. Nieznajomy o przerażającym wyglądzie zwierzoczłeka, chodzący w skórze wilka zapewnił jej miejsce do życia z rodziną znajomego artysty oraz opiekę Ludzi Lodu. 

Jesteśmy na północy pośród śniegów i gór. Książka jest bardzo krótka, to zaledwie jeden epizod w życiu Silje, jednowątkowy, ale mimo to autorka bardzo wyraźnie i zgrabnie zarysowała nam ówczesną sytuację polityczną obszaru. Wiara chrześcijańska dominuje, ale ludzie nie zapomnieli o rodzimych wierzeniach i tajemniczych stworach. Wkrótce Silje będzie się musiała zmierzyć z własnym strachem. Od lat karmiono ją opowieściami i o groźnych, przeklętych Ludziach Lodu, parających się mroczną magią pochodzącą od złego Tengela i zamieszkujących „Krainę Mroku” pomiędzy wysokimi górami.  

Silje jest bardzo ciekawą bohaterką. Jest odważna i wojownicza, ale posiada też duszę artystki i wielkie serce które kazało je zająć się sierotami. Tytuł książki w idealny sposób oddaje to, co się w niej dzieje. Bo to właśnie o zauroczenie i miłość w niej chodzi. Dziewczyna dorasta i poznaje zupełnie nowe pragnienia i uczucia pożądania. Uczy się też odróżnić zauroczenie od miłości. Jednak odniosłam wrażenie, że bohaterowie ze zbyt wielką bezpośredniością mówią o tym co czują. Nieco zabrakło mi subtelności w ich relacjach. Język jest stylizowany na starodawny, średniowieczny z zachowaniem wszystkich tytułów i form grzecznościowych nie do końca sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery.

Gdyby to była jedna osobna książka, a może nawet trylogia, to pewnie przyczepiłabym się do zbyt powierzchownego opisania niektórych kwestii, ale Saga o Ludziach Lodu liczy sobie aż 47 części, więc pewnie niektóre kwestie się jeszcze rozwiną. Bardzo mi się ta książka spodobała. Jest też bardzo klimatyczna i zapowiada coś naprawdę dobrego, bo to jedynie wstęp do sagi. Naprawdę polecam wszystkim pasjonatom kultury nordyckiej i dalekiej północy.

Szczegóły:
Tytuł:Zauroczenie
Tytuł oryginału: Trollbunden
Tom: 1
Cykl: Saga o Ludziach Lodu
Autor: Margit Sandemo
Wydawnictwo: Nordi-Press / Axel Springer Polska
Liczba stron: 254

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...