środa, 28 lutego 2018

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów - Bartłomiej Grzegorz Sala


W górach przeklętych to nie jest zwykła książka z fabułą. Całość dzieli się na kilkanaście krótkich rozdziałów, a w każdym opisany jest jeden wampir. Bo wiecie, Europa nie stoi tylko Draculą, a w historii jest całą masa wampirów, które pojawiły się jeszcze przed sławnym Vladem III Palownikiem. Carmilla, Elżbieta Batory, Zmora i Wampir z Bolkowa – o nich wszystkich i wielu innych możecie przeczytać w tej książce.


Wampir jest istotą, która pasjonowała ludzi od dawna. Nie rzadko właśnie na wampiry spychano winę za ludzkie choroby czy przypadkowe zgony. Wielu europejskich kronikarzy spisywało znane im przypadki wampiryzmu lub ludowe podania na temat tych mrocznych istot. Autor przytacza w książce te opracowania, ale to nie wszystko, bo o współczesnej popkulturze i wypaczeniu wizerunku wampira również się coś znajdzie.

Bardzo mi się podobał sposób opisywania poszczególnych przypadków wampiryzmu. Na początku zawsze dostajemy przynajmniej stronę rysu historycznego regionu na którym dany wampir się pojawiał. Te historyczne fragmenty są bardzo szczegółowe i przyznaję się otwarcie, że nie wszystko mnie zainteresowało w równym stopniu. Czasami tylko przebiegałam oczami po tekście Jednak sam opis wampirów i tego jak ich problem był rozwiązywany bardzo mnie zainteresował.

Może nie będę się tu rozpisywać o Draculi, bo jest to postać bardzo znana, chociaż kilka faktów z jego życia mnie zaskoczyło. Wiedzieliście, że Polska również może pochwalić się wieloma wampirami i wampirzycami zamieszkującymi głównie Sudety i Bieszczady? Najbardziej interesowały mnie przypadki właśnie z obszaru Polski oraz Węgier i Rumunii. Bałkańskie wampiry jakość nie koniecznie podbiły moje serce.

Nie mogę nie wspomnieć o tym przepięknym wydaniu. Jestem zachwycona grafikami zawartymi przy każdym rozdziale i tym w jaki czytelny sposób jest ułożony tekst. Klasa. Dla kogo jest ta pozycja? Dla fanów fantastyki i historii. Autor odwalił kawał dobrej roboty zbierając materiały. W książce istnieje też całkiem obszerna bibliografia dla chcących jeszcze dokładniej zgłębić temat. Naprawdę polecam, bo jest to pozycja godna uwagi. 


Szczegóły:
Tytuł: W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów 
Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala
Wydawnictwo: Bosz
Liczba stron: 240

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...