wtorek, 24 kwietnia 2018

Wybrana - Naomi Novik


Las często jest przedstawiany w literaturze jako siedlisko zła. Tak jest w przypadku znanego wszystkim Zakazanego Lasu, a jeszcze lepszym przykładem jest Mroczna Puszcza. W "Wybranej" również istnieje ten motyw. Na granicy Polnii i Rusji rozciąga się Bór. Jest mroczny i niebezpieczny, a kto do niego wejdzie może zostać zmieniony, zarażony. Wałęsają się po nim groźne stworzenia, a włóczykije dbają o drzewa serca boru. Czasami Bór wyciąga swoje magiczne macki w stronę najbliższych wiosek i zagarnia dla siebie coraz więcej ziemi zsyłając na ludzi nieznane zagrożenia i potwory.  


A co dziesięć lat smok wylatuje ze swojej wieży i zabiera jedną dziewicę…


Smok jest czarodziejem żyjącym w wieży na skraju Boru. Pilnuje granicy i broni mieszkańców okolicznych wiosek, a co dziesięć lat zabiera ze sobą do wieży młodą dziewczynę. W tym czasie strach kładzie się na ludność, bo córka jednej rodziny zostaje zabrana, a po latach wraca na zawsze odmieniona i niechętna do pozostania dłużej w dolinie.  

Zbliża się dzień wyboru. Agnieszka nie boi się, że zostanie wybrana. Jest raczej pyskata, niezdarna, ciągle się brudzi i gubi części garderoby oraz ma dar ściągania kłopotów. Przecież wszyscy wiedzą, że Smok zabierze Kasię - idealną Kasię, która przygotowywała się do tego dnia od długiego czasu. Jednak wybór pada niespodziewanie na Agnieszkę. 

Agnieszka trafia do wieży. Początkowo jest przerażona, ale powoli dostrzega, że czarodziej nie jest taki zły za jakiego go uważała. Jeszcze lepiej – otwiera on przed nią świat magii, ale też licznych niebezpieczeństw, bo Bór zaczyna stwarzać kłopoty. Smok jest świetną postacią. Nie wiemy o nim za dużo, jest tajemniczy i taki pozostaje do końca, ale ja bardzo lubię takich bohaterów, których nie można do końca przejrzeć.

Klimat tej powieści jest absolutnie magiczny i baśniowy. Klasyczne fantasy z niesamowitą magią, królami, rycerzami i tą genialną baśniową otoczką. Jestem tą książką zachwycona. Nawet system magii jest klasyczny, ale z pewnymi ciekawymi wyjątkami, które nawet Smoka zadziwiły. Dostajemy też delikatny wątek romantyczny, który jest idealny. Dawno nie czytałam książki, w której bohaterowie nie rzucają się od razu na siebie i wyznają wielkie uczucia. Tutaj wszystko jest bardzo stonowane, a wątek miłosny jest tylko delikatną iskierką i dodatkiem do fabuły przepełnionej walką z niebezpieczeństwami zarówno ze strony pradawnego lasu, jak i ludzi. Naprawdę przepiękna fantastyka i jeśli szukacie klasycznego fantasy osadzonego w średniowiecznych realiach  to gorąco polecam "Wybraną".

Szczegóły:
Tytuł: Wybrana
Tytuł oryginału: Uprooted
Autor: Naomi Novik
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 512

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...