poniedziałek, 3 lipca 2017

Lokatorka - J.P. Delaney


Wyobraźcie sobie idealne mieszkanie. Nowoczesne, jasne i pełne najnowocześniejszej technologii. Jest przy tym ascetyczne i otwarte. Aby w nim zamieszkać trzeba spełnić szereg warunków i podpisać dziwą umowę z głównym architektem. Dom kontroluje życie mieszkańca, nie można w nim rzucać ubrań na ziemię, posiadać zwierząt, kupować nowych mebli, a trzymanie idealnego porządku jest konieczne na wypadek kontroli. W tym mieszkaniu można zacząć nowe życie, ale można też to życie zakończyć.

Historia ta jest prowadzona dwutorowo. 
Przedtem w idealnym domu przy  Folgate Street 1 zamieszkała Emma ze swoim chłopakiem Simonem. Po traumatycznych przeżyciach związanych w włamaniem i napadem chcieli zacząć nowe życie z pustą kartą. Niestety przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Emma jest osobą chaotyczną i ciągle boi się o swoje bezpieczeństwo. Dopiero w domu przy Folgate Street 1 odnajduje spokój. W pobliżu zaczyna się też kręcić tajemniczy architekt Edward Monkford, a duchy przeszłości doganiają Emmę. 

Teraz w idealnym mieszkaniu mieszka Jane. Jest samotną kobietą, która straciła dziecko. W minimalistycznych wnętrzach chce poczuć się bezpiecznie, ale puste pokoje z czasem zamieniają uczucie spokoju w niepokój. W mieszkaniu miały miejsce tragiczne wydarzenia. Jane próbuje odkryć przeszłość i losy poprzedniej mieszkanki – Emmy. W pobliżu Jane zaczyna się też kręcić tajemniczy architekt Edward Monkford, w taki sam sposób jak to się odbywało z Emmą. 

Zaczynając czytać wiedziałam, że książka będzie dobra. Jednak nie spodziewałam się, że Lokatorka jest taką perełką. Bardzo mi się podobała. To jak prowadzona została ta historia wciąż mnie zdumiewa. Wszystko jest takie logiczne i ułożone, a jednocześnie przeplata się ze sobą i miesza. Odkrywając te dwa powiązane wątki Emmy i Jane odczuwamy swoiste uczucie Déjà vu. Z czasem pojawia się też niepokój, podniecenie i niepewność, bo przecież ktoś w tym domu zabił. Tylko kto? Mi nie udało się zgadnąć, a cała droga do odkrycia tego jest doprawdy genialna i pokręcona. Normalnie nie gustuję w thrillerach psychologicznych, ale ten jest genialny i jestem tą książką zachwycona. Trzyma w napięciu do ostatnich stron. Naprawdę polecam. 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję:
Znalezione obrazy dla zapytania otwarte wyd

Szczegóły
Tytuł: Lokatorka
Tytuł oryginału: The Girl Before
Autor: J.P. Delaney
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 416

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...