środa, 7 września 2016

Kamieniarz - Camilla Läckberg

Kamieniarz to książka która nie jest tylko kryminałem. To również poruszająca opowieść o miłości matki do dziecka, macierzyństwie i... brutalnych morderstwach. Takie połączenie zaserwowała Camilla Läckberg w swojej kolejnej książce. 

Rybak wyławia z morza ciało małej dziewczynki. Może się utopiła, ale wszystko zmienia się, kiedy w jej płucach odkryto słodką wodę z mydłem. Na policjanta Patrika Hedströma spada prowadzenie kolejnego śledztwa i znalezienie odpowiedzialnego za zamordowanie małej. Na nieszczęście okazało się, że Patrik znał to dziecko, a z jej matką często spotykała się Erika. 

Erika i Patrik są rodzicami trzymiesięcznej dziewczynki. Szczęśliwymi, ale bardzo, bardzo zmęczonymi. Nie tak opisywano macierzyństwo w książkach czytanych przez Erikę. Jest ona zmęczona, popadła w depresję i stara się ogarnąć dom z Mają przy piersi, kiedy tata dziecka siedzi w pracy na komisariacie. Tym razem ewidentnie widać kto jest głównym bohaterem. Patrik został jednym z moich ulubionych książkowych detektywów/policjantów. Autorka świetnie prowadzi tą postać i z niecierpliwością wyczekiwałam fragmentów książki opisujących prowadzone przez niego śledztwo. Jego zmagania z niekompetentnym partnerem i szefem zawsze rozluźniają atmosferę napięcia i grozy. 

Sprawa od początku budzie wiele emocji, przecież zginęło dziecko. Najgorsze jest to, że pojawiają się ataki na inne dzieci. Co jeśli jedną z ofiar padnie dziecko Patrika? Rodzina zmarłej dziewczynki, a szczególnie jej babcia Lilian prowadzi zaciekłą wojnę ze swoim sąsiadem Kajem. Nawzajem obrzucają się błotem i ciągają po sądach. Konflikt zaostrza się po śmierci dziecka.

Kto wierzy, że jest kochany, gdy go chłoszczą, ten sam potem chłoszcze.

W powieści jest zawartych kilka istotnych i interesujących kwestii. Pojawia się problem autyzmu, twardego wychowania w wierze oraz rozpuszczania dzieci przez rodziców, pornografii dziecięcej i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Najbardziej zagadkową kwestią jest tytułowy kamieniarz i niby prowadzona jest osobna historia o losach jego i jego ukochanej, to dopiero na sam koniec odkrywamy jak łączy się ich historia z głównym wątkiem książki. 

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Bardzo się wciągnęłam w śledztwo i nawet udało mi się odgadnąć kto był tym mordercą przed samym finałem sprawy. Jestem pełna podziwu jak to wszystko zostało połączone ze sobą i zamieszane, że powstała naprawdę porywająca opowieść. Zemsta gra tutaj pierwsze skrzypce i jest siłą napędową wielu pojawiających się na kartach powieści osób. Kto pogrążył się w niej najbardziej? Sami się przekonajcie! Końcówka książki skończyła się z mocnym przytupem i już wiem, że w kolejnej będzie się działo.

Szczegóły:
Tytuł: Kamieniarz
Tytuł oryginału: Stenhuggaren
Tom: 3
Cykl: Saga o Fjällbace
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 536

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...