czwartek, 22 września 2016

Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca - Alastair Bonnett


Poza mapą ta była na mojej liście must have, kiedy tylko ją zobaczyłam. Coś czułam, że będzie ona dość silnie powiązana z moim kierunkiem studiów czyli geografią. Miałam rację. O czym jest ta książka? W skrócie o niesamowitych miejscach. Książka jest napisana bardzo profesjonalnie, naukowym i popularnonaukowym językiem. Całość jest podzielona na kilka części. Ponieważ jest to reportaż, raczej niczego Wam nie zaspojleruję, więc oto części na które dzieli się książka i po parę przykładów:


1. Utracone miejsca – z przykładem Leningradu, który zmieniał nazwę i Mekki, którą zmodernizowano i zamknięto na innowierców.
2. Ukryta geografia – o ludziach zamieszkujących cmentarze w Manili czy o podziemnych miastach Kapadocji. 
3. Ziemie niczyje traktują o spornych terenach wewnątrz państw i poza nimi.
4. Umarłe miasta to mój ulubiony rozdział. Pewnie każdy słyszał o Prypeci i Czarnobylu. Ale czy ktoś z Was słyszał i mieście pod którym od 50 lat szaleją wielkie pożary?
5. Miejsca o wyjątkowym statusie – między innymi o strefach wolnocłowych i przestrzeni powietrznej.
6. Enklawy i nowe państwa – słyszeliście o państwie na platformie wiertniczej które założył jeden człowiek? Poznajemy też miejsca w których hipotetycznie mogłoby powstać nowe państwo. 
7. Pływające wyspy – wszyscy wiedzą o budowaniu wysp, ale jak to się ma z uznaniem pływających gór śmieci?
8. Miejsca ulotne – przestrzenie ważne dla człowieka pod względem sentymentalnym. 

To wszystko to tylko ułamek Książka na pewno rozwinęła moją wiedzę o świecie. Nieraz przeżywałam spore zaskoczenie, że takie różne dziwne miejsca istnieją. Przy każdym z nich są również współrzędne geograficzne, dzięki którym swobodnie można wyszukać je w Internecie. Jedyne moje zastrzeżenie to długość opisów poszczególnych miejsc. Mogłoby ich być opisanych trochę mniej, ale za to obszerniej.  

Przy wielu przykładach autor oddaje się refleksji nad naturą człowieka, jego relacją ze środowiskiem oraz tego jak kształtuje on swoje otoczenie. Mamy więc do czynienia z filozoficzną otoczką co czasami przeszkadza, ale pozwala spojrzeć na problemy tej pozycji z nieco innego punktu widzenia. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może się ta książka podobać, ale jeśli tylko interesujecie się geografią i lubicie poznawać świat – sięgnijcie po nią. Mi się bardzo, bardzo podobała. 

Szczegóły:
Tytuł: Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca
Tytuł oryginału: Unruly Places: Lost Spaces, Secret Cities, and Other Inscrutable Geographies
Autor: Alastair Bonnett
Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Liczba stron: 348


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...