sobota, 3 września 2016

Ballada o przestępcach - Marcin Hybel


Książek o skrytobójcach przeczytałam już całe mnóstwo, a Ballada o przestępcach zupełnie niespodziewanie wbiła się do czołówki mojego subiektywnego rankingu tychże pozycji. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, że polski autor napisał tak świetną i wciągającą powieść, która pochłonęła mnie na długie godziny. 

Wiek XIV, Anglia. Na trakcie do Londynu grupa wędrowców zostaje napadnięta przez bandę łotrów. W starciu giną wszyscy oprócz dwunastoletniego Williama i ośmioletniego Gilberta. Bracia zostają porwani do mieściny pod Londynem, gdzie stają się żebrakami na usługach gildii. Przemierzają zaułki miasta i coraz bardziej zagłębiają się w przestępczy świat. Londyn nie jest przedstawiony jako miejsce piękne i szczęśliwe. Jest brudny, zdradziecki i pełen przemocy.  Na początku książki jest nawet mapa ówczesnego miasta, a w treści pojawiają się autentyczne istniejące wtedy obiekty. Autor odwalił kawał dobrej roboty grzebiąc w historii Anglii i wynajdując wiele ciekawostek. 

W pewnym momencie bracia zostają rozdzieleni. Gilbert będzie szkolony na mordercę przez psychopatycznego zakonnika, natomiast William postara się zostać najlepszym złodziejem w całej Gildii. Początkowo czułam lekką dezorientację jeśli chodzi o Królewską Gildię. Jej struktura została bardzo przemyślana, składa się z kilku hierarchicznych stopni i dość długo zajmuje pojęcie całej jej struktury z tym kto kim jest.  

Śledzimy losy obu braci przez lata ich nauki, jednak to wątek Williama jest mocniej zarysowany i to on wysuwa się na pierwszy plan jako główny bohater. Ogromna część książki jest poświęcona dorastaniu chłopców, ich szkoleniu i emocjom jakie przeżywają. Dopiero później możemy się im przyjrzeć jako już dorosłym mężczyznom. 

Oczywiście nie obyłoby się bez licznych moralnych dylematów, pięknych kobiet, zazdrości i zdrady. Akcje książki jest szybka i porywająca, pełna brutalności zarówno w walkach i pojedynkach jak i w codziennym życiu. Książka jest bardzo klimatyczna, a opisy otoczenia i problemów codziennych mieszkańców średniowiecznego miasta są rzeczywiste i przedstawione bez zbędnych ubarwień. Wielbiciele średniowiecza na pewno będą zadowoleni. Książka miło mnie zaskoczyła. To bardzo dobra powieść przygodowa z historią w tle. Polecam!  

Za możliwość przeczytania książki dziękuję: 
Znalezione obrazy dla zapytania czwarta strona

Szczegóły:
Tytuł: Ballada o przestępcach
Autor: Marcin Hybel
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 462

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...