sobota, 30 lipca 2016

Jak złapać rosyjskiego szpiega - Naveed Jamali, Ellis Henican


Tytuł tej książki od razu kojarzy się z jakąś szpiegowską powieścią akcji. Muszę was rozczarować, ale ta powieść to nie to. Brak w niej wielkich strzelanin i dynamicznych pościgów. Jest to za to pasjonująca historia zwykłego chłopaka, który został podwójnym agentem.

Autor tej książki, a zarówno jej główny bohater - Naveed Jamali przez trzy lata sprzedawał Rosjanom pendrive'y pełne rządowych dokumentów. A przynajmniej tak im się wydawało... 
Rodzice Naveeda prowadzili firmę wyszukującą dokumenty i sprowadzającą je na zamówienie klientów. Współpracowali też z FBI od kiedy Rosjanie zaczęli zamawiać u nich kolejne pozycje. Naveed wkrótce przejął firmę i to z nim zaczęli kontaktować się rosyjscy dyplomaci. Postanowił zacieśnić z nimi współpracę i powoli, z pomocą FBI przeistoczył się w podwójnego szpiega.

Jest to opowieść głównie o determinacji w spełnianiu swoich marzeń. Kiedy Naveed nie dostał się do marynarki wojennej po raz pierwszy, zapragnął zmienić coś w swoim życiu. Dzięki własnemu uporowi, ciężkiej pracy i oglądniętym szpiegowskim filmom w liczbie kilkadziesiąt, powoli uczył się jak odgrywać swoją rolę. Tak, był samoukiem bez żadnego przeszkolenia. Ta książka jest dowodem na to, że dzięki wierze w siebie jest się w stanie osiągnąć wszystko. 

Oleg to rosyjski dyplomata, który kontaktował się z Naveedem. Był prawdziwym "wrzodem na tyłku". Wyniosły, poważny, bez poczucia humoru i niezwykle skąpy. Trzeba się było nieźle wysilić, żeby go zainteresować i nie zdradzić się z grą na dwa fronty. Wiem, że to był w książce wróg, ale polubiłam go. Bardzo mi się spodobało to, jak jego postać przedstawiono i po jakimś czasie zaczęłam go darzyć sympatią. 

Ta pozycja potwierdza ciągłą rywalizację wielkich mocarstw - Stanów Zjednoczonych oraz Rosji, która kontynuuje działalność wywiadowczą ZSRR. Na arenie międzynarodowej trwają przepychanki, a wyszkoleni szpiedzy próbują wykradać rządowe sekrety. Książka jest dobra. Nie czułam żadnych fajerwerków czytając ją, ale porusza ciekawy problem, a jej największą wartością jest to, że nie jest literacką fikcją.

Szczegóły:
Tytuł: Jak złapać rosyjskiego szpiega
Tytuł oryginału: How to Catch a Russian Spy
Autor: Naveed Jamali, Ellis Henican
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 368

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...