maja 24, 2023

Kozioł ofiarny - Daphne du Maurier

Wejść w buty kogoś innego.

Pewnego dnia na urlopie we Francji, John – nauczyciel akademicki i wykładowca języka francuskiego, spotyka niezwykłego mężczyznę. Niezwykłego, bo okazał się bliźniaczo podobny do Johna. Po zakrapianej nocy John budzi się w roli hrabiego Jena de Gue. Angielskie dokumenty Johna zniknęły, tak jak jego ubranie. Wciela się w postać hrabiego i nikt nie rozpoznaje w nim obcego, no, prawie nikt. Czy spełni się jego marzenie i samotne życie zamieni się w pełne rodzinnego gwaru? Czy jest to w ogóle możliwe?

Nasz bohater trafia do wielkiej francuskiej posiadłości. Poznaje „swoją” liczną rodzinę i stara się rozszyfrować wszelkie zależności pomiędzy jej członkami. Musi się zmierzyć nie tyle z relacjami rodzinnymi, które między Jeanem a jego rodziną nie są najlepsze, ale też uratować biznes, na którym w ogóle się nie zna. Wiele pracy przed nim.

Myślenie o sobie jak najgorzej to czasami przejaw słabości. Mówimy: "Osiągnąłem dno, nie mogłem spaść niżej" i wręcz z rozkoszą pławimy się w bagnie. Jednak rzecz w tym, że to nieprawda. Nie ma końca złu, które w nas tkwi, tak jak nie ma końca dobru. To tylko kwestia wyboru. Trudzimy się żeby zajść wyżej, i trudzimy się, żeby upaść nisko. Trzeba jedynie odkryć, w którym kierunku zmierzamy.

Ogólnie zastosowano tu bardzo fajny motyw z tą zamianą miejsc, mimo, że wydało mi się to mało prawdopodobne aby kompletnie nikt się nie zorientował. No był mały wyjątek ale nie będę Wam tego zdradzać. Bardzo mi się podobało wchodzenie Jeana do rodziny i pełna wpadek praca nad prostowaniem relacji z każdym mieszkańcem domu. Książki tej autorki charakteryzują się dość powolną akcją i tu też tak jest. Całość jest dość wolna i płynie sobie spokojnie swoim tempem mimo, że jest to opowieść pełna stresujących sytuacji dla Johna. Początek jest przeładowany bohaterami, ale czym dalej tym więcej elementów układanki pasuje do całości i powili wyłania się rzeczywisty obraz posiadłości. Bardzo mi się podobało, ale najsłabszym elementem było zakończenie, więc za nie daję duży minus. No nie tak to miało być i nie tak to sobie wyobrażałam. Podsumowując, polecam wszystkim fanom autorki i sag rodzinnych, mimo, że tutaj wszystko się dzieje w obrębie tygodnia.

Szczegóły:
Tytuł: Kozioł ofiarny
Tytuł oryginalny: The scapegoat
Seria: Butikowa
Autor: Daphne du Maurier
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 414

"Kozioł ofiarny” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: