sierpnia 11, 2020

27 śmierci Toby'ego Obeda - Joanna Gierak-Onoszko

Ta książka jest absolutnie genialna. Szkoda, że tak mało się o niej mówi, bo to bardzo ważny głos mówiący o rzeczach, które przez długi czas były zamiatane pod dywan. Jest to książka o Kanadzie, śniegach, mrozach i wysokich sosnach, ale w głównej mierze jest to opowieść o dzieciach. Dzieciach, którym odebrano dzieciństwo.

Szokujące oblicze Kanady.

Kanada. Z czym Wam się kojarzy? Bo przeciętnemu Polakowi kojarzy się krajem mlekiem i miodem płynącym do którego chętnie nasi rodacy emigrowali. Od prawie początku XX wieku do lat 80 w Kanadzie zakładano szkoły z internatami dla dzieci rdzennych mieszkańców. Dzieci odbierano rodzicom na lata, czasem na zawsze i uczono jak być białym mieszkańcem Kanady. Uczono języka angielskiego, wykorzeniano kulturę a także bito, wykorzystywano seksualnie, znęcano się nad dziećmi i zmuszano do pracy ponad siły. Niektóre nie przeżyły szkoły. A to wszystko dzięki "pracy wychowawczej" braci Morawskich, katolickich księży i żeńskich klasztorów, którzy tworzyli dzieciom piekło na ziemi. 

Czytając na myśl przychodziło mi, że jak w Europie utworzono obozy koncentracyjne dla Żydów i nie tylko, w Kanadzie stworzono te szkoły. Ja byłam i wciąż jestem absolutnie wstrząśnięta tym, że takie rzeczy się działy.

Rdzenni mieszkańcy.

Książka składa się z kilkunastu rozmów z ocaleńcami, którzy przeszli przez takie szkoły. Relacja tytułowego Toby'ego Obeda jest jednym z takich głosów. Poruszane są kwestie traumy i problemów, które towarzyszą rdzennym mieszkańcom przez całe życie po szkołach. Sami poruszają też kwestie swojej tożsamości i problemów nierówności społecznych oraz walki o znalezienie i osądzenie sprawców.

Prawa kobiet.

Mimo, że większość książki opiera się na relacjach ocaleńców, to częściowo mówi też o wykorzystywaniu rdzennych kobiet. Są rozdziały o walce o odszkodowania za krzywdy i o politycznej kampanii premiera, który musi rozprawić się z przeszłością. To opowieść o zbrodniach, winie i długiej drodze do pojednania i wybaczenia.

O tej książce trzeba mówić i uświadamiać, że takie wydarzenia miały miejsce bardzo niedawno. Mną bardzo wstrząsnęła, ale jestem też bardzo szczęśliwa, że ją przeczytałam. To głos tych, którzy bardzo długo go nie mieli. Problem dyskryminacji pierwszych narodów jest coraz szerzej znany w Kanadzie i ogólnie Ameryce, ale też bardzo dobrze, że taka książka ukazała się w Polsce, w Europie. Reportersko bardzo dobra rzecz i bardzo polecam wszystkim.

Szczegóły:
Tytuł: 27 śmierci Toby'ego Obeda
Autor: Joanna Gierak-Onoszko
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Liczba stron: 343

Brak komentarzy: