kwietnia 20, 2020
Głową o mur Kremla - Krystyna Kurczab-Redlich

Na początku dostajemy kilka rozdziałów zawierających wrażenia autorki, która przyjechała do Związku Radzieckiego w 1987, a potem znowu w 1990 na 14 lat. Zderzyła się z szarą radziecką rzeczywistością i taki opis Rosji dawno minionej robi piorunujące wrażenie. Porusza bardzo różne tematy, między innymi kobiety, wódka, szpiegowanie czy zależności pomiędzy Gorbaczowem i Jelcynem.
Kolejna część tematyczna jest bardziej wymagająca dla czytelnika. Długi rozdział Ludobójstwo i oklaski zawiera problem Czeczeni. Autorka była świadkiem długich i krwawych wojen w Czeczeni. Ciężko było mi przebić się przez gęstą sieć nazwisk i rozdrobnienie wydarzeń, nijako konieczne, do pełnego zrozumienia czeczeńskiego problemu. Kiedy doszłam do zdarzeń, które kojarzyłam z mediów, jak Biesłan i ataki terrorystyczne w moskiewskim metrze i teatrze, to zdecydowanie lepiej mi się książkę czytało.
Z drugiej strony autorce momentami brakowało lekkości w pisaniu. Nie umniejszam oczywiście ogromu pracy, którą w tę książkę włożyła, ale nie ukrywam, że zdarzały się momenty, które czytało mi się wolno i ciężko. Jak czasami zdarzało mi się narzekać na reportaże zbyt okrojone, tak w tym przypadku informacji jest tak dużo, że aż bym to wszystko nieco bardziej skondensowała. Ale Rosja, a tym bardziej Kaukaz właśnie taki jest. To temat bez dnia, skomplikowany i wielowarstwowy.
Ostatni temat poruszany w książce to Fenomen Putina. Jego początki, domniemane dzieciństwo i wspinaczka po szczeblach kariery aż na Kreml. Aż bym poczytała o nim więcej. Może sięgnę w przyszłości po inną książkę autorki pt. Wowa, Wołodnia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina, która mówi tylko o nim. No zobaczymy. A wracając do tematu, książka ta jest niesamowitą pracą, bardzo drobiazgowo opisującą w szczególności Czeczenię. To również obraz Rosji dawno minionej, która powoli wyrywa się z objęć komunizmu. Jest to lektura trudna i długa ale warta przeczytania, szczególnie dla osób które nie szukają ogólnych książek, ale tych bardziej specjalistycznych.