wtorek, 27 czerwca 2017

Księga zachwytów - Filip Springer


Księga zachwytów to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po najciekawszych polskich budynkach powstałych po roku 1945. 

Książka składa się kilku rozdziałów opisujących poszczególne regiony Polski i ich budynki. Opisy są krótkie i treściwe. Zajmują maksymalnie 3 strony i są opatrzone licznymi zdjęciami. Wszystko jest bardzo uporządkowane, a pod każdym tekstem widnieją odnośniki do bardziej zaawansowanej literatury. To jest szczególnie pomocne dla wszystkich zainteresowanych tematem i szukających czegoś więcej o konkretnym przykładzie.  
Autor przedstawia jak zmieniały się gusta polskich architektów, skąd czerpali inspiracje i jak sytuacja polityczna kraju wpływała na ich projekty. Niektóre są naprawdę dziwaczne, ale też na swój sposób zachwycające. 

Przekrój budynków jest bardzo szeroki. Od bloków z wielkiej płyty, po nowoczesne konstrukcje jak np. stajnia jednorożców w Łodzi. Od socrealizmu, przez modernizmu, do współczesnych oszklonych budowli o zadziwiających formach. Razem ze Springerem można się zachwycić, ale też poczuć zażenowanie i zdziwienie, bo nie każdy budynek jest godny pochwały. Niektóre są bardzo odrealnione i nie pasujące do otoczenia. Wydaje mi się, że te negatywne przykłady są opisane dużo ciekawej.  Autor nie boi się wyrazić swojego zdania i jeśli coś krytykuje, to czyni to z pełnym profesjonalizmem, wytykając błędy i radząc co można było zrobić inaczej.

Oczywiście ta książka nie jest dla każdego. Mnie nie wszystkie poruszane kwestie interesowały. Jest w niej dużo specjalistycznego i technicznego, architektonicznego języka. Zawiera sporo historii, anegdot i refleksji o współczesnym społeczeństwie i edukacji artystycznej. Z pewnością jest to świetna pozycja dla urbanistów, architektów, geografów i specjalistów z dziedziny gospodarki przestrzennej oraz oczywiście dla wszystkich zainteresowanych tematem. 

Szczegóły:
Tytuł: Księga zachwytów
Autor: Filip Springer
Wydawnictwo: Agora SA
Liczba stron: 456

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...