sobota, 12 września 2015

W krainie ognistego kwiatu - Carla Federico

Kupiłam tą książkę na promocji nad morzem i byłam nią bardzo zafascynowana. Zachęcił mnie przede wszystkim opis, krótki ale treściwy:

Fascynujące losy imigrantów nasycone sporą dawką emocji, doprawione płomiennym romansem i ubrane w trzymającą napięcie fabułę.

Żeby była jasność, imigranci pochodzą z Niemiec i przypłynęli statkiem do Chile z zamiarem zaczęcia nowego życia. Czekałam na ten płomienny romans całą książkę... i się nie doczekałam. Fascynująco przez większość czasu też nie było. Wszystko zaczyna się na statku zmierzającym do Ameryki Południowej. Młoda Eliza podróżuje z ojcem i macochą, na statku poznaje Korneliusza, siostrzeńca pastora. I ta podróż jest najbardziej fascynująca z całej książki. Zakochują się w sobie, ale po dotarciu na brzeg rozdzielają się i mieszkają w różnych miejscach.
Eliza razem z inną grupą niemieckich osadników zmierza nad jezioro Lago Llanquihue i tam budują osadę. 

Eliza jest z początku bohaterką bardzo fascynującą. Jest stanowcza, odważna i ma swoje zdanie. Niestety potem cały jej obraz się rozmywa, kiedy z czasem zaczyna prowadzić gospodarstwo, wychodzi za mąż i się starzeje. W sumie widzimy prawie całe jej życie i to jak się zmienia. Jest bohaterką dynamiczną, ale w jej przypadku zmiany nie są na lepsze. 
Za to Korneliusz jest człowiekiem pod silnymi wpływami wuja pastora i dopiero, kiedy się od niego uwalnia, zaczyna decydować o swoim życiu. Z wykształconego chłopca staje się silnym i pracującym mężczyzną. Ta dwójka jakoś nie może się odnaleźć. Ciągle coś im przeszkadza na drodze do szczęścia. Albo ktoś schowa list jednego do drugiego, albo posłuchają złego człowieka, albo uwierzą w plotkę. 

W książce istnieje bohater zbiorowy, którym są osadnicy nad jeziorem. Panuje wśród nich etos pracy. Według nich uprawianie ziemi i hodowla zwierząt jest wartością najwyższą, a człowiek niezdolny do pracy staje się dla rodziny tylko ciężarem. W tym momencie mam skojarzenia z Chłopami Reymonta.  Nasza gromada jest bardzo liczna i posiada kilku bardziej charakterystycznych członków. Bardzo mi się spodobała June - uciekła od męża, jest tamtejszą feministką, jest lekarką i wszystkich wkurza. Poldi - zakochany dzieciak w dużo starszej kobiecie. Christine - matrona chyba miliona dzieci, nieporadna i kłótliwa. Tak więc bohaterowie są naprawdę sympatyczni i całkiem realistyczni, jednak mają swoje wady. Wszyscy próbują żyć w miejscu gdzie przewagą nad człowiekiem ma przyroda.

Mamy też motywy zabójstwa, kazirodztwa, cudzołóstwa, ojcobójstwa, zdrady i porwania. Istny misz masz. Ta mnogość wydarzeń byłaby super, gdyby nie czas akcji. Trwa ona chyba ze 40 lat i momentami strasznie się wlekła. Kolejne opisy codziennego życia zaczynały mnie nużyć. W sumie największą radochę miałam z całkiem porządnych map Chile na początku książki. Jest  to książka bardzo barwna i wielowątkowa. Najbardziej pasuje mi do niej określenie: wielka epopeja rodzinna. Do niektórych bohaterów się przywiązałam, innych znienawidziłam. Jak dla mnie za mało było opisów krajobrazów i natury. Gdybym nic o Chile nie wiedziała, pomyślałabym, że rosną tam tylko araukarie i nic więcej, aha, i że jest dużo bagien. A to przecież nieprawda, bo pewnie sporo z was słyszało o pustyniach, wulkanach i wysokich Andach.  
Podobno ma być część druga tej historii, przynajmniej tak mówi sama autorka na końcu książki, ale chyba nie nie chcę się  przebijać przez życiowe historie kolejnych pokoleń imigrantów.

Szczegóły
Tytuł: W krainie ognistego kwiatu
Tytuł oryginalny: Im Land der Feuerblume
Autor: Carla Federico
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 656

15 komentarzy:

 1. To chyba raczej nie dla mnie, ale nie ukrywam, że motyw jest dość ciekawy. Może kiedyś, ale wątpię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale wydaje się być ciekawa. Dodatkowo okładka bardzo przykuwa wzrok. Może kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak właśnie zawsze kończą się zakupy oparte jedynie na opisie w moim przypadku. Dlatego przestałam tak robić i teraz zanim kupię książkę czytam mnóstwo opinii na jej temat :p Tematyka wydaje się w porządku, ale skoro autorka chciała opisać wszystko, a akcja i tak się wlokła to nie jest to pozycja dla mnie.
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nie wiem co myśleć, bo jak już jedno spojrzenie na okładkę i właśnie ten opis - zachęca, tak ostatecznie Twoja recenzja mnie.. zniechęca. I chyba jednak to nie jest dla mnie, więc sobie tę książkę daruję. ;)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A byłam na tą książkę taka napalona, właśnie przez opis i okładkę... ale cóż, nie zawsze śliczna okładka idzie w parze z piękną zawartością, chociaż tragedii nie było ;)

   Usuń
 5. Na razie daruję sobie, ale może kiedyś.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Spora ilość wątków momentami mnie przerasta. Nie zawsze oznacza to totalną katastrofę, ale nieraz tak właśnie bywa. Skoro ten tytuł nie do końca Cię przekonał, może i ja sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapewne i mnie opisy codziennego życia zaczynałyby nużyć, dlatego odpuszczę sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się takie połączenie motywów. Bardzo zainteresowała mnie ta książka. Zapamiętam tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że pomimo mojej krytyki ktoś się tą książką zainteresował ;)

   Usuń
 9. Kurcze... Mam mieszane odczucia. Na początku jak zacząłem czytać recenzję to chciałem książkę przeczytać, ale teraz sam nie wiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ma w sumie po równo plusów co minusów ;)

   Usuń
 10. Ciężko powiedzieć, czy książka by mi się spodobała, ale może spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Od razu widzę, że książka nie dla mnie, chociaż kto wie, może kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
 12. Osobiście zarówno okładka jak i opis mnie odrzuca, wydaje się taka... kiczowata. Raczej nie przeczytam, zwłaszcza, że nie okazała się zbyt dobra.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...