września 01, 2015

Parabellum. Prędkość ucieczki - Remigiusz Mróz


Parabellum jest pierwszą wojenną książką w mojej karierze czytelniczej, po którą sięgnęłam z własnej woli. Czyli nie była to lektura szkolna, którą czytałam z musu. Od zawsze trzymałam się jak najdalej od książek o takiej tematyce, ale wreszcie się przemogłam. Widziałam całą masę pozytywnych recenzji i postanowiłam dać tej książce szansę. 

1 września nazistowskie Niemcy wkraczają na tereny Polski. W tym czasie sierżant Wojska Polskiego Bronek Zaniewski znajduje się na granicy Polski z  Rumunią wraz ze swoim przełożonym - chorążym Chwieduszko i kapitanem Obeltem. Po ostrzale Luftwaffe, w którym ginie prawie cały ich oddział, postanawiają się nie poddać i rozpoczynają walkę partyzancką. Bronek jest moim bohaterem, nie zdradzę o co chodzi, ale odwalił taką akcję Niemcom, że śmiałam się do rozpuku pomimo powagi sytuacji. Jego wątek jest naprawdę świetny i pełen koszarowego humoru. Jako osoba jest raczej niezdyscyplinowany, wybuchowy, ale ma jedną ważną umiejętność. Przejawia niesamowity talent do nauki języków obcych, który nie raz uratował mu skórę.

Drugi z braci Zaniewskich - lekarz Stanisław razem ze swoją żydowską narzeczoną Marią uciekają z Warszawy i wbrew wszelkiej logice zmierzają na zachód. Mają zamiar przekroczyć linię frontu i dotrzeć do Francji. Podróżują w towarzystwie dość podejrzanego typa, który pomógł im załatwić fałszywe dokumenty. Na swojej drodze spotykają jednak Niemców, a konkretnie na kapitana Wermachtu Christiana Leitnera. I powiem wam, że go uwielbiam. Naprawdę. Jest to wysoki blondyn, przystojny, lekko tajemniczy i trzymający dyscyplinę. Pomimo tego, że z zasady powinien być bohaterem złym, jest też na swój sposób dobry. Pomimo tego, ze jest zwolennikiem idei nazistowskim, nie jest wyzbyty uczuć i człowieczeństwa i nie popiera wyższości rasy aryjskiej nad innymi.
                    "(...) Czyny świadczą o człowieku, nie jego krew - pomyślał"  
W przeciwieństwie do wielu jego podwładnych posiada własne zdanie. Jest wykształcony i wie co to honor. Właśnie przez jego podejście z głową do różnych spraw zapałałam do niego sympatią. Autor chyba celowo stworzył takiego bohatera, chcąc wywołać w czytelniku mieszane uczucia.
"Jego wzrok przykuło polskie godło państwowe, zawieszone w centralnym miejscu na ścianie. Podsunął krzesło, stanął na nim i z pietyzmem ściągnął godło ze ściany, po czym schował w jednej z szuflad dużego biurka."Nie ma potrzeby profanować symboli innego państwa" - pomyślał." 
Zaczynając czytać najbardziej bałam się wojennej brutalności. Najgorzej jest chyba w wątku Bronka Zaniewskiego, gdzie mamy dość bliskie spotkanie z SS. Ale to tylko fragment, więc nie jest źle, a całość jest niezwykle delikatna jak na literaturę wojenną. Biorąc pod uwagę ciągłą akcję i ilość wydarzeń książka jest nie tyle wojenna, co przygodowa. Jest nietypowa pod jeszcze jednym względem. Czas akcji. Do tej pory spotykała na swojej drodze książki, których fabuła zaczyna się we wrześniu '39, a kończy pod koniec wojny, czyli trwa kilka lat. W przypadku Parabellum akcja dzieje się we wrześniu i tylko we wrześniu. Mamy za to szeroki wachlarz miejsc które widzimy. Wędrujemy z bohaterami przez Polskę, Słowację, granicę z Rumunią, ZSRR, Warszawę. 

Prędkość ucieczki pochłonęłam bardzo szybko, bo chyba w półtora dnia. Sama byłam zaskoczona, że chcę więcej. Chcę dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy bohaterów i gdzie zawędrują w swojej wędrówce po Europie. Remigiusz Mróz stworzył świetną powieść przepełnioną akcją w którą naprawdę się wkręciłam. Polecam ją wszystkim, a zwłaszcza tym którzy chcą zacząć swoją przygodę z literatura wojenną trochę lżejszego kalibru.

Szczegóły
Tytuł: Parabellum
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Erica
Liczba stron: 411

Przeczytałam tę książkę idealnie na 1 września, 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej,
i na koniec życzę wszystkim uczniom owocnej  nauki w nowym roku szkolnym! ;* (ja się jeszcze lenię )

16 komentarzy:

 1. Też czytałam w sierpniu "Parabellum" i jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobnie jak Ty nie czytam książek wojennych. Jednak po takiej recenzji, zdecydowanie chcę zabrać się za tę lekturę :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się cieszę, że Cię zainteresowałam. Zaczynając czytać obawiałam się, że porwałam się z motyka na słońce bo nie czytuję wojennych książek, ale mi się spodobało :))

   Usuń
 3. Mróz, Mróz... Mam w planach tę powieść, by przekonać się, czy ta popularność tego autora nie jest troszkę na wyrost, przejechałam się na "Kasacji", ale może będzie lepiej w wypadku "Parabellum"? Mam już za sobą kilka wojennych książek, więc będę mogła mieć porównanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam innych powieści Mroza, ta jest moją pierwszą. Może sięgnę po jeszcze jakąś ;)

   Usuń
 4. Słyszałam o Parbellum, ale dopiero teraz przeczytałam recenzję tej książki. Do tej pory sądziłam, że jest to kryminał i zaskoczyło mnie to, iż mamy tu do czynienia z tematyką wojenną. Nie przepadam za taką tematyką i ogólnie za historią, więc raczej nie przeczytam Parabellum, ale skoro piszesz, że Ty również, a od książki nie mogłaś się oderwać, to kto wie.. :p

  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki historyczne to nie moje klimaty, ale ta książka brzmi naprawdę ciekawie :)

  Pozdrawiam
  Blog książkoholiczki

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już o tej książce i Ty spotęgowałaś mój apetyt na nią ;)

  melomol.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale ja jej chce :(( Uwielbiam tematykę wojenną ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaczynając byłam przerażona tematyką wojenną, ale mi się spodobało :)

   Usuń
 8. Nie słyszałam o tej książce, ale chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka brzmi ciekawie, więc może uda mi się ją kiedyś przeczytać.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię książki historyczne, ale nie okres II wojny światowej. Jakoś zawsze ta tematyka mnie odpychała i nudziła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Parabellum czytałam, bardzo mi się podobało ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. właśnie czytam, bardzo mi się podoba; upolowałam ostatni egzemplarz w Empiku:)

  OdpowiedzUsuń
 13. CHĘTNIE ODKUPIĘ PIERWSZY TOM "PARABELLUM"! Joanna K-a

  OdpowiedzUsuń