środa, 13 maja 2015

Podróżniczka - Diana Gabaldon

Ćwiczę silną wolę. Postanowiłam, że nie ulegnę pokusie i nie przeczytam na raz wszystkich dostępnych części w wersji elektronicznej. Tak mi się spodobały książki tej serii wydawanej przez Świat Książki (mega ładne okładki itp.), że postanowiłam je wszystkie zdobyć. Dzięki temu mogę się parę miesięcy dłużej delektować tą historią. Z drugiej strony, przez ostatni miesiąc błądziłam myślami po XVIII wieku. Ze zniecierpliwieniem oczekiwałam momentu, w którym wezmę do rąk Podróżniczkę, trzecią cześć serii Obca. I nareszcie się doczekałam.

Książka ma nieco inny charakter i budowę niż poprzednie. Pierwsza 1/3 książki to dwie równolegle prowadzone historie. Zaczyna się z perspektywy Jamiego po bitwie pod Culloden. On prowadzi nas przez lata swojego życia wypełnione samotnością i cierpieniem. Druga perspektywa należy do Claire w 1968 roku. Razem ze swoją córkę Brianną i Rogerem odkrywają w starych dokumentach losy Jamiego. Jest to bardzo ciekawie skonstruowane. Wszystko to co ta trójka odkryje, legendy czy krótkie wzmianki, jest zaraz potem opisywane dokładniej z perspektywy Jamiego Frasera. 

Oczywiście musiało się udać go znaleźć. Claire wraca do XVIIIw. i odnajduje męża w Edynburgu. Sam moment spotkania był bardzo wzruszający, tak jak pierwszych kilka wspólnych dni. Chyba właśnie tak to sobie wyobrażałam. Ta dwójka poznaje siebie na nowo. Odkrywają, że łączące ich uczucie nie osłabło, ale muszą zaakceptować zmiany, jakie w nich zaszły. Nie ma momentu, kiedy oboje siadają wygodnie i opowiadają wszystko co się z nimi działo przez 20 lat. Wszystkie ich losy zostają odkrywane stopniowo w trakcie trwania akcji, aż do samego końca książki. Historie Jamiego z początku książki są rozwijane, a szczegóły wyjaśniane. Oczywiście zdarzają się konflikty, i to poważne. Nagłe pojawienie Claire po 20 latach zmienia świat Jamiego i ludzi wokół niego. Po raz kolejny możemy się przekonać, że miłość jest silniejsza niż wszystko inne.

Na początku jesteśmy znowu w pięknej Szkocji, ale potem sceneria się zmienia. Młody Ian, syn Iana i Jenny Murray (siostry Jamiego) zostaje porwany z północnego wybrzeża Szkocji przez piratów. Claire i Jamie wyruszają w pościg przez Atlantyk aż do Indii Zachodnich (dzisiejsze Karaiby). Bliżej poznajemy też m.in. Hispaniolę (Haiti) i Jamajkę. Wszyscy czytacze poprzednich części wiedzą, że Jamie + statek to nie najlepszy pomysł. Skutkował kilkoma zabawnymi sytuacjami. Powszechnie wiadomo, że marynarze mają bardzo specyficzne poczucie humoru i jest to w czasie podróży miło zaakcentowane. Nie brak momentów doprowadzających czytelnika do śmiechu. Są też chwile grozy. Sztormy, piraci, angielska flota, zbiegli niewolnicy - często robi się niebezpiecznie.

Pewna rzecz nieco się zmieniła. Do tej pory Claire nigdy nie znalazła się w sytuacji, w której to ona potrzebowałaby pomocy medycznej. Zawsze leczyła Jamiego, a tym razem to ona odniosła kilka razy rany. Spotykamy się też z kilkoma starymi znajomymi z pierwszej części serii. Poznawanie na nowo znanych nam ludzi i miejsc wywołuje reakcje "ojej, pamiętam to z poprzedniej części" albo "kurczę, ale ona się zmieniła" - spodobało mi się to.  Dla mnie największym zaskoczeniem była Jenny -  nie wyjawię szczegółów dlaczego, ale ma to bezpośredni związek z Jamiem i jego życiem uczuciowym.
Koniec książki nie jest urwany w środku ważnych wydarzeń i ze względnym spokojem ją skończyłam. Jednak nie zmienia to faktu, że już teraz czekam na kolejną część. Na razie będę pocieszać się serialem Outlander.


Szczegóły
Tytuł: Podróżniczka
Tytuł oryginalny: Voyager
Cykl: Obca
Tom: 3
Autor: Diana Gabaldon
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 952      

4 komentarze:

 1. Kocham tą serię :-*

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytać tą serię, ponieważ strasznie mnie zaciekawiłaś. Jakoś nie wiem czemu nigdy o niej nie słyszałam :)
  Pozdrawiam! ♥
  http://ksiazkiponadniebo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to się cieszę bo jest genialna, dla mnie to obecnie numer 1 ;)) ;*

   Usuń
 3. Chętnie przeczytać tą serię, ponieważ strasznie mnie zaciekawiłaś. Jakoś nie wiem czemu nigdy o niej nie słyszałam :)
  Pozdrawiam! ♥
  http://ksiazkiponadniebo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...