piątek, 8 maja 2015

Klub Filmowy Meryl Streep - Mia March

Ta pozycja jest książką typowo babską. Opowiada o dwóch siostrach które wróciły po latach do pensjonatu swojej kuzynki i ciotki umierającej na raka. Bardzo mnie wciągnęła i momentami musiałam ukradkiem ocierać łzy wzruszenia.

* Isabel - po 10 latach małżeństwa przyłapała męża na zdradzie. Jest nieszczęśliwa, bo na skutek umowy zawartej dawno temu z mężem nie ma dzieci, których bardzo pragnie. Jest w nowej dla siebie sytuacji, bo musi zająć się pensjonatem. Do tej pory mieszkała w wielkim domu ze służbą.
* June - matka 7 letniego Charliego, siostra June. Po stracie pracy i mieszkania zmuszona została przenieść się pracować do innej jej filii, znajdującej się w jej rodzinnym mieście. Na skutek pytań synka o drzewo genealogiczne, postanawia odszukać jego ojca.
* Kat - kuzynka Isabel i June, jest cukiernikiem, mieszka z matką w pensjonacie. Jest zakochana w najbliższym przyjacielu, który niespodziewanie poprosił ją o rękę. Czuje się zagubiona, niepewna i cały czas zastanawia się "co by było gdyby".

Osobą która połączyła całą trójkę jest Lolly, która wychowywała całą trójkę po stracie męża oraz rodziców Isabel i June w wypadku samochodowym. Przez tragedię raka, dziewczyny zaczęły zbliżać się do siebie. 

Filmy z Meryl Streep są istotną częścią fabuły. Przez cały miesiąc w pensjonacie odbywają się
pokazy filmów z tą aktorką. Po nich zawsze rozpoczyna się dyskusja na temat kreacji Meryl i analiza jej zachowania. Filmy skłaniają do refleksji o życiu i sprawiają, że bohaterki otwierają się przed sobą. Ujawniają prawdę o swoich losach i patrzą na nie z innych perspektyw niż dotychczas. Osobiście bardzo lubię Meryl Streep ale oglądnęłam tylko parę filmów z listy zamieszczonej na początku książki. Dużo łatwiej wczuć się w sytuacje bohaterek znając filmy o których dyskutują. Fragmenty z filmami obejrzanymi przeze mnie są znacznie jaśniejsze, choć przy każdym filmie zostaje przedstawiona jego fabuła.

Lista filmów występujących w książce: Co się wydarzyło w Madison Country, Diabeł ubiera się u Prady, Mamma Mia!, Zgaga, W obronie życia, Sprawa Kramerów, Pocztówki znad krawędzi, o skomplikowane, Pożegnanie z Afryką, Julie i Julia. 
Oczywiście ich znajomość nie jest wymagana do przeczytania książki. Mnie ta historia nawet zachęciła do oglądnięcia ich.

Szczegóły
Tytuł: Klub Filmowy Meryl Streep
Tytuł oryginalny: The Meryl Streep Movie Club
Autor: Mia March
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron:  432

1 komentarz:

  1. Kocham Meryl Streep, przeczytam na pewno!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...