stycznia 24, 2023

Porzucone królestwo - Feliks W. Kres

Opis wydawcy: Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór i górskich rozbójników, opuścił swoje królestwo. W poszukiwaniu spokoju i odpoczynku, uciekł do Dartanu. Zostawił za sobą Góry, władzę i przyjaciół. Znalazł tylko nową wojnę i dojmującą samotność. Teraz wraca, pogodzony z własnym przeznaczeniem, gotów stawić mu czoła, ale na własnych warunkach.

Minęło jednak, jakby mimochodem, kilkanaście lat. W tym czasie Grombelard zdziczał do reszty. Wrogowie urośli w siłę. Dawni towarzysze poszli pod inne komendy albo od dawna nie żyją. Przyjaciele zbudowali domy, założyli rodziny i wcale nie tęsknią za straceniem życia na skalistym gościńcu.

Glorm został sam. Ze swoją tęsknotą, świadomością popełnionych błędów i zmarnowanym życiem. Powinien się poddać, przyłączyć do pirackiego księcia na Agarach i zginąć z mieczem w ręku w jakieś morskiej awanturze. Ale, choć mógł uciec z Ciężkich Gór, nigdy nie zdoła wyrwać ich ze swojej duszy. Musi wracać do domu.

Powrót legendy.

Dobrze wrócić w Ciężkie Góry, dobrze wrócić do starych, znanych bohaterów. Legendarny władca Glombelardu Glorm wraca. Jednak w górach pojawił się nowy Kragdob, zawsze jakiś jest, a Glorm musi stawić temu czołu razem z jego dawnym kocim druhem Rbitem. Z innego miejsca, z Agarów, w góry rusza także mędrzec Szerni oraz szalona dziewczyna Ridaretta, którą znamy już z Króla Bezmiarów, a którą bardzo lubię, więc cieszę się, że dostała sporą rolę w tej części. 

Starych znajomych jest bez liku. Pojawia się też Raladan, Arma i Ezena. Sporo ich było, może nawet zbyt dużo, przez co miałam wrażenie, że autor nie bardzo wiedział komu dać jaką rolę, więc zaprosił do historii niemal wszystkich. Jednak było sentymentalnie i dobrze było poznawać ich dalsze losy.

Książkę czyta się bardzo dobrze, lekko i przyjemnie, a na pewno lżej od innych części. Zauważyłam, że niektóre części Księgi Całości czyta mi się ciężej od innych, ale ta była super. Jest surowy klimat Ciężkich Gór, duża doza brutalności i melancholia, zwłaszcza w samej końcówce, która była świetna i nawet łezka może się w oku zakręcić. Także czytajcie Kresa, to jedna z najlepszych serii polskich autorów.

Szczegóły:
Tytuł: Porzucone królestwo
Tom: 5
Autor: Feliks W. Kres
Seria: Księga Całości
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 551

"Porzucone królestwo” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: