niedziela, 11 października 2015

Dziewczyna z Ajutthai - Agnieszka Walczak-Chojecka

Agnieszka Walczak-Chojecka trafia na moją, swoją drogą, krótką listę polskich autorów, których lubię. Mam nadzieję, że lista ta wciąż będzie się wydłużać. Książkę przeczytałam w dosłownie dwa dni i mogę ją określić jako miła i przyjemna lektura z garścią egzotyki na leniwe popołudnia.

Joanna traci pracę w wielkiej farmaceutycznej korporacji. Próbuje się przyzwyczaić do nowej sytuacji, ale nie jest to łatwe. Ma 34 lata, żyje na wysokim poziomie i do tej port dobrze zarabiała. W jednej chwili jej idealny świat gdzieś ucieka ustępując miejsca brutalnej rzeczywistości. Niespodziewanie wyrusza do Tajlandii z kolegą ze szkolnych lat, jego kumplem i starą znajomą Izą. Ta podróż zmienia wszystkich, ich nastawienie do życia i pomaga odnaleźć prawdziwe powołanie i cel w życiu. Pokazany został interesujący obraz polskiego nowoczesnego społeczeństwa. Pogoń za karierą i pieniędzmi, homoseksualizm, obraz kobiety samodzielnej i pracującej. 

Jak jest przedstawiona Tajlandia? Całkiem nieźle, ale spodziewałam się bardziej plastycznych opisów i może trochę bardziej szczegółowych. Autorka skupiła się głównie na postaciach i dialogach przez co ucierpiała Tajlandia. Oczywiście tytułowa Ajutthaya i posąg dziewczyny był bardzo ładnie opisany, tak samo jak Bangkok. Reszta troszkę kulała, ale w sumie Tajlandii nie było aż tak dużo, bo wylecieli do niej dopiero koło połowy książki.

Dużym plusem książki jest przedstawienie realiów wielkich korporacji. Autorka sama kiedyś pracowała w takiej, więc jej opisy życia, imprez i całego wyścigu szczurów są bardzo realistyczne. Oparła je na swoich własnych doświadczeniach. Okrutny i brutalny świat był opozycją do tego miłego i pięknego, jakim jest bezstresowa Tajlandia. Książka skłania do refleksji o sensie życia i swojej życiowej drodze. W trakcie czytania nachodzą czytelnika myśli, że droga "po trupach do celu" nie jest tą właściwą i że czasami trzeba nieco zwolnić i zastanowić się nad obranym kierunkiem. To straszne ile złych i niemoralnych rzeczy można zrobić drugiemu człowiekowi, żeby tylko dotrzeć do założonego celu.

Pomimo, że książka mnie nie zachwyciła, polecam ja wszystkim zabieganym i zapracowanym. Relaksuje, uspokaja, daje szanse do zastanowienia się. Książka jest miła, przyjemna i z pozoru prosta, bo dopiero kiedy się wczytamy i zastanowimy - odkrywamy jej drugie dno i to że warto spełniać swoje marzenia. 

Za książkę z dedykacją serdecznie dziękuję autorce!

Szczegóły:
Tytuł: Dziewczyna z Ajutthai
Autor: Agnieszka Walczak-Chojecka
Wydawnictwo: Filia

8 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie ;)

  http://czytanienaszymzyciem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. To kolejna pozytywna recenzja o tej książce, którą czytam. W sumie mam coraz większą ochotę na lekturę :) jeśli natknę się na nią w bibliotece, chętnie przeczytam ;)
  Wspaniała recenzja! Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale mnie zaintrygowała :) Muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jeszcze nie słyszałam o tej książce, ale przyznam, że chyba nie jest dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szaleńczej akcji raczej w niej nie ma. W sumie wolę bardziej dynamiczne książki, ale ten spokój i cisza też ma swoje plusy.

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, ale nie zainteresowała mnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moje ręce wpadła bardzo przypadkowo. Szczerze mówiąc, sama z siebie chyba bym jej nie kupiłam. Ale cieszę się, że ją przeczytałam. ;-)

   Usuń
 6. Pierwsze słyszę. Brzmi całkiem zachęcająco, tylko szkoda, że Tajlandia nie została bliżej przedstawiona. Lubię wgłębiać się w egzotyczny świat. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...