piątek, 3 kwietnia 2015

Niezgodna - Veronica Roth

Bardzo mi się ta książka spodobała. Nazywają ją następcą Igrzysk Śmierci, ale wg. mnie posiada inny klimat, mimo, że w niektórych momentach są bardzo podobne. Osobiście uwielbiam filmy i książki katastroficzne, opowiadające o życiu po końcu świata.

W Niezgodnej lądujemy w zniszczonym, zrujnowanym Chicago. Społeczeństwo podzielone jest na frakcję, do których rozdziela się ludzi. Ci, którzy nie pasują do żadnej są bezfrakcyjni, co równa się życiu w biedzie w podziemiach miasta. Niektórzy pasują do wielu frakcji, są Niezgodnymi tak jak nasza bohaterka Tris. Z frakcji Altruizmu, gdzie panuje pokój i zgoda, trafia do Nieustraszoności. Tam przechodzi okrutne treningi aby stać się pełnoprawną członkinią frakcji. A przy tym stara się ukryć swój sekret. W tym okrutnym świecie poznaje co to przyjaźń i miłość. Oprócz tych dwóch wymienionych już przeze mnie frakcjach są jeszcze: Erudycja, Prawość i Serdeczność.

Może to zabrzmi trochę dziwnie, ale brutalność jest wielką zaletą tej książki. Nie wszystko się układa, ludzie giną i cierpią. Wydarzenia zmierzają nieuchronnie do końca miasta takiego, jakie wszyscy znali. Niektórzy spiskują przeciwko władzy. Bardzo mi przypadł do gustu opis samego miasta (tak trochę jak po wybuchu bomby). Zniszczone, puste, brudne budynki, sposoby podróżowanie - pociągi, które się nie zatrzymują i trzeba do nich wskakiwać - to generuje niesamowity, post-apokaliptyczny klimat. I jeszcze to ogromne ogrodzenie dookoła miasta - po co i co jest za nim?

Widać, że Niezgodna jest wprowadzeniem do czegoś wielkiego. Pierwsza część trylogii skupia się na Tris i jej przeciwstawianiu się słabością i treningu. Nie mogło zabraknąć wątku pastwienia się "kolegów" nad nią, jako najsłabszą w grupie szkoleniowej. I jest jeszcze instruktor Cztery - tak to jego imię, jest super przystojny i stanowi taki tajemniczy i interesujący punkt w powieści, którego nie za bardzo można od razu ogarnąć.
Szczerze polecam, ta książka nieźle wciąga.

Jeszcze dorzucę słówko o filmie. Jest dobry, ale pokazuje za mało z samego treningu Tris i jej przeżyć. Ale do oglądnięcia też zachęcam (oczywiście po wcześniejszym przeczytaniu książki).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...