listopada 20, 2023

Małe kobietki - Louisa May Alcott

 

Od bardzo dawna chciałam przeczytać tę książkę. No bo przecież to już klasyka literatury. Jaka ta książka jest urocza, a jak przemyca na kartkach refleksje i porady dotyczące życia!

Jesteśmy w Ameryce XIX wieku w czasach wojny secesyjnej. Głowa rodziny, pastor Pascal Maarch, opuszcza żonę i cztery córki: Meg, Jo, Beth i Amy aby wstąpić do armii. Rodzina musi sobie radzić bez niego zmagając się z niedostatkami żywności i pieniędzy. Matka oraz córki starają się nieco zarobić podejmując się różnych prac. Jo jest początkującą pisarką i chłopczycą, Beth jest niezwykle delikatna, ambitnej Meg i rozpieszczonej Amy. Każda z sióstr jest inna i każda bierze udział w różnych przygodach.

Każdy rozdział jest opisem odrębnej historii z życia dziewcząt. Są to historie pokrzepiające, pouczające, zabawne, ale tez smutne i dotyczące miłości, życia czy śmierci. Mimo tego odniosłam wrażenie, że to ich życie, a nawet problemy są nieco wyidealizowane, a prawie wszystkim towarzyszy moralizatorski ton. Jednak mimo to z wielkim zainteresowaniem śledziłam kolejne dni z ich codzienności. Przygody w szkole, poznawanie sąsiadów, pierwsze miłości i kłótnie. Z drugiej strony niektóre sytuacje mogą powodować u współczesnego czytelnika zdziwienie i wewnętrzny sprzeciw. Scena z dziewczynką  na kolanach była dość dziwn.

Bardzo polubiłam bohaterki i na pewno sięgną po kolejną część, żeby zobaczyć jak dziewczęta dorastają. To taki comfort book – książka urocza, ciepła i w sumie całkiem prosta. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.

Szczegóły:
Tytuł: Małe kobietki 
Tytuł oryginalny: Little Women
Cykl: Małe kobietki
Tom: 1
Autor: Louisa May Alcott
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 192

"Małe kobietki” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: