września 17, 2023

Warkocz ze Szmaragdowego Morza - Brandon Sanderson


Jak zwykle zaskakujący świat.

Warkocz ze Szmaragdowego Morza to osobna książka Brandona Sandersona z uniwersum Cosmere. Autor ciągle potrafi mnie zaskakiwać, bo takiej książki się nie spodziewałam. Jest to taka baśń i dla młodych i dla starszych w świecie, który jest wyjątkowy. Warkocz mieszka na wyspie pośród zielonego morza zarodników. Statki żeglują po tych zarodnikach wykorzystują prądy powietrza. Na jej planecie istnieje wiele rodzajów zarodników które spadają z 12 księżyców zawieszonych nad poszczególnymi morzami o różnych kolorach. W tym świecie po zarodnikach pływają żaglowce, a największym zagrożeniem jest woda, bo kiedy zarodniki dostaną wodę to uaktywniają się ich niszczycielskie zdolności. Światotwórstwo to jest coś co uwielbiam u tego autora.

Motyw drogi.

Główny wątek książki jest całkiem prosty, ponieważ Warkocz wyrusza na poszukiwanie ukochanego, który został porwany przez czarownicę daleko za morzami. Wydostaje się z wyspy i następuje jej przemiana. Z grzecznej dziewczyny, która jest pomywaczką staje się prawdziwym wilkiem morskim. Na swojej drodze spotyka też dość ciekawe postacie. W ogóle bardzo dużo bohaterów dojrzewa i zmienia się podczas swojej wędrówki. Przygody Warkocz są trochę jak bajka, utrzymane w lekko moralizatorskim tonie ale tak bez zbytniej przesady. Dla mnie to zagrało bardzo dobrze. 

Jeśli odwaga to wiatr, który sprawia, że szybujemy jak latawce, strach jest sznurkiem powstrzymującym nas przed odfrunięciem zbyt daleko. Potrzebujemy go, ale cała kwestia w tym, że nasze dziedzictwo nauczyło nas czasami bać się niewłaściwych rzeczy.

Książka jest absolutnie pięknie wydana. W środku są ilustracje i czyta się ją mega szybko, bo jest podzielona na bardzo króciutkie rozdziały. Ja ją pochłonęłam w trzy wieczory i bardzo mi się podobała. To taka luźna opowieść, która posiada jednak drugie dno i bardzo mi się podobała końcówka. Kto czytał Elantris, na pewno się zorientuje o co chodzi z tym taki smaczkiem i elementem przenikania się różnych planet i światów. I mogę tylko polecić tę książkę.  

Szczegóły:
Tytuł: Warkocz ze Szmaragdowego Morza
Tytuł oryginalny: Tress of the Emerald See
Seria: Cosmere
Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 432

"Warkocz ze Szmaragdowego Morza” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: