kwietnia 19, 2022

Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu - Tomáš Forró

 

Solidna reporterska robota.

Jaka szkoda, że ta książka zdezaktualizowała się tak szybko i to w stronę o jakiej i autorowi i nam nawet się nie śniło. Jednak jest to pozycja, którą bardzo polecam, zwłaszcza teraz, a która bardzo pomaga w zrozumieniu genezy konfliktu toczącego się na Ukrainie. Książka ta jest bardzo długa i bardzo rzetelnie napisana, posiada sporą liczbę przypisów, a Tomáš Forró osobiście udał się do Donbasu i Ługańska aby poznać ludzi z obu stron konfliktu.

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 r., ale już wcześniej pojawiały się oznaki wojny hybrydowej, która się tam zaczęła. Książka obejmuje wydarzenia od 2014 do 2018 roku i według mnie jest to obowiązkowa lektura dla osób które interesują się współczesną geopolityką.

Ludzie z dwóch stron linii frontu.

Reportaż zaczyna się nie od Ukrainy, ale od Gruzji. Od Suchumi 1993 r., kiedy na mapie świata pojawia się Abchazja i także Osetia południowa jako obszary do których wkroczyły wojska Rosyjskie z tak zwaną misją ratunkową. Znajomy scenariusz? Nie będę tu szczegółowo opisywać tych konfliktów, ale tam poznajemy pierwszego bohatera książki Mamukę, który zawodowo walczy na różnych frontach i w końcu trafia też do okopów na wschodzie Ukrainy walcząc z separatystami. Drugim bohaterem przewijającym się przez tą historię jest Jura, człowiek z Czech, który na skutek różnych błędów swoje życie związał z Donieckiem i będzie bronił rosyjskiego świata siedząc w okopach pod ukraińskim ostrzałem.  

W książce tej jest również kilka dramatów rodzinnych. Mówię kilka, bo w rzeczywistości są ich tysiące. Poznajemy kobiety które muszą zatroszczyć się o rodziny. Autor przedstawia problemy uciekinierów - wewnętrznych migrantów i ludzi złamanych przez życie którzy stracili wszystko, a także codzienność tych którzy wciąż mieszkają w rejonach walk.

Geneza konfliktu.

Wielką wartością tej książki jest objaśnienie genezy konfliktu. Pokazanie punktu widzenia ludzi, którzy padli ofiarą propagandy i licznych działań mających przekonać ludność cywilną do oderwania się od faszystowskiej części Ukrainy, jak to żywo ogłaszali separatyści i pojawiający się na terenie Ługańska i Doniecka brodaci ludzie o kaukaskich rysach twarzy. Patrząc przez tyle lat na tę wojnę, zapominamy lub po prostu nie wiemy jakie warunki społeczne i polityczne sprawiły, że wschód Ukrainy oraz Krym znalazły się w rosyjskiej strefie wpływów.

O tej książce długo można by pisać. Jestem pod wrażeniem reporterskiej roboty Tomáš Forró. Przedstawia on poglądy obu stron konfliktu. Nie stara się wskazać winnych i nie narzuca czytelnikowi własnego punktu widzenia. Przez kilka lat spotykał się i z Ukraińcami i z separatystami i Rosjanami narażając przy tym życie, bo zapuszczał się tam, gdzie reporterzy się nie zapuszczają. Podkreśla przy tym, że ciężko wskazać tu tych dobrych i tych złych, że ta wojna hybrydowa to bardzo złożona sprawa. Bardzo polecam, kawał dobrego reportażu.

Szczegóły:
Tytuł: Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu 
Autor: Tomáš Forró
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 432


Brak komentarzy: