lutego 19, 2021

Nomadland. W drodze za pracą - Jessica Bruder

Kryzys i jego ofiary - współcześni nomadzi.

Nomadland to książka dotykająca problemu, który dla polskiego czytelnika jest dość abstrakcyjny i odległy. Mowa tu o ułomności amerykańskiego systemu emerytalnego, a to raczej nie trafia na pierwsze strony gazet i portali w Europie. Dzięki Jessice Bruder możemy poznać dziwną grupę społeczną, która powstała z klasy średniej – nomadów.

Po kryzysie w 2008 roku oszczędności życia wielu tysięcy amerykanów po prostu wyparowały. Amerykanie klasy średniej żyjący dotychczas skromnie lecz wygodnie, na emeryturze nie mają za co żyć, a zasiłki socjalne nie starczają na utrzymanie domów. Niektórzy domy tracą przez nieszczęśliwe zbiegi okoliczności i wtedy zostaje im jedno – wsiadają do pickupów, kamperów, przyczep, vanów i ruszają przed siebie, w drogę za pracą.

Życie w podróży i praca dorywcza.

Dla mnie ten społeczno-ekonomiczny problem jest bardzo ciekawy, to oczywiście bardzo smutne okoliczności, ale powstała nowa grupa społeczna. Nomadzi nie mówią na siebie bezdomni, wolą określenie bezmiejscowi. Jednak takie życie niesie za sobą dużo problemów z którymi do tej pory się nie mierzyli. Nomadzi cieszą się wolnością, uwolnieniem od podatków i czynszów. Przyzwyczaili się do nowego życia, ale nie wszyscy sobie z nim radzą. Powstają portale dla takich osób, targi pracy i zloty z prelekcjami prowadzonymi przez bardziej doświadczonych kamperowców. Bo gdzie legalnie zaparkować, gdzie spać, gdzie można się wykąpać?

Rzetelna reporterska robota.

Autorka sama wsiadła do vana, towarzyszyła nomadom w trasie i podjęła sezonową pracę. Wszystko, aby poznać ich życie. Opisy jej doświadczeń były bardzo ciekawe. Główną osią tej książki jest jednak Linda, emerytka, z którą kontakt nawiązała autorka. Ta krzepka kobieta przy kolejnych spotkaniach opowiada o trudach życia w drodze. Mówi o pracy na kempingach, parkach rozrywki i magazynach. Część książki została poświęcona pracy w magazynie Amazona. Wokół niego co roku powstają wielkie miasteczka robotnicze nomadów, głównie emerytów, pracowników idealnych, bo doświadczonych, sumiennych i zdeterminowanych, bo za coś trzeba przecież żyć.

Podsumowując, bardzo rzetelny reportaż. Autorka przez kilka lat zbierała materiały i odsłoniła rozwarstwienie społeczne i niedostatki systemu po kryzysie, od którego minęło przecież kilka lat. Jest to książka bardzo smutna ale też otwierająca oczy na inną Amerykę. Czytało mi się ją dobrze. Niektóre fragmenty były bardziej ciężkostrawne, inne pochłaniałam na raz. Początek był lekko nużący, ale się rozkręciło i warto było tę książkę przeczytać. 

Szczegóły:

Tytuł: Nomadland. W drodze za pracą
Tytuł oryginalny: Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century
Autor: Jessica Bruder
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 280

Brak komentarzy: