środa, 7 sierpnia 2019

Opowiedz mi o nim - Carin Gerhardsen [PRZEDPREMIEROWO]


Opowiedz mi o nim to thriller psychologiczny w którym bohaterowie podejmują ciężkie z moralnego punktu widzenia decyzje. Akcja nie pędzi na łeb i na szyję, a autorka postawiła większy nacisk na rozwój postaci i część obyczajową niż na wątek kryminalny. Poznajemy kilka kobiet, które dzierżą sekrety kluczowe do rozwikłania pewnej sprawy.

Pierwszą bohaterką jest Sandra. Pewnego zimowego wieczoru na południu Szwecji Sandra obładowana zakupami próbuje zamówić taksówkę. Pewien mężczyzna decyduje się ją podwieźć, ale po dojechaniu do jej domu i wypiciu whisky stwierdza on, że taka zapłata mu nie wystarczy. Jednak Sandra nie zdecydowała się zgłosić gwałtu na policję.

Kolejną kobietą jest Jeanette, która widziała wypadek samochodowy. Auto leżało zgniecione po spadnięciu ze skarpy. W środku był mężczyzna. Jednak chroni swój sekret, bo była w pobliżu wypadku razem z kochankiem, w tajemnicy przed mężem. Nie zdecydowała się na zgłoszenie zdarzenia na policję.

Trzecia bohaterka to Kerstin, która czeka na powrót męża po latach. Rozmawiała z nim przez telefon, kiedy jechał autem. Ale zaraz potem słuch po nim zaginął, a Kerstin cierpliwie czeka by już nigdy więcej go nie zobaczyć.  

Kilka lat później Sandra jest wolontariuszką w telefonie zaufania. Chociaż nie radzi sobie z własnymi problemami, stara się pomagać innym. Aż pewnego dnia dzwoni kobieta o imieniu Kerstin i opowiada o dziwnie znajomym mężczyźnie i wypadku sprzed lat. Wkrótce trzy kobiety dowiadują się o swoim istnieniu.

Jest to książka bardzo kobieca. Te trzy zupełnie różne kobiety nie mające o sobie pojęcia posiadają sekrety, które po ujawnieniu mogą pomóc w rozwiązaniu kryminalnej zagadki z przeszłości. Cała historia jest bardzo poplątana i podczas czytania polecam być maksymalnie skupionym. Pojawiają się różne wątki i postacie, widzimy wszystko w dwóch rożnych perspektywach czasowych ( w roku 2014 i 2018) i czasami trudno mi było ogarnąć kto jest kim i jaki ma wpływ na całą historię. Tempo akcji jest też dość powolne, czasem mnie to nużyło, ale rozdziały są bardzo krótkie i mają średnio 3 strony, więc ostatecznie całkiem szybko mi z tą książką poszło.

Powieść jest spokojna i niezbyt dynamiczna. Postacie rozwijają się z biegiem czasu, są wyraziste i charakterystyczne. Pojawia się wiele wątków od wstydu i poczucia winy aż do zakazanej miłości, żądzy pieniądza i żałoby. Mimo, że książka ta nie jest idealna, to z zainteresowaniem całość przeczytałam i mogę ją polecić. 

PREMIERA 14 sierpnia 2019


Szczegóły:
Tytuł: Opowiedz mi o nim
Tytuł oryginalny: Det som goms i sno
Autor: Carin Gerhardsen
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 388


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...