poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Lord John i sprawa osobista - Diana Gabaldon


Diana Gabaldon jest jedną z moich ulubionych autorek i bardzo się cieszyłam na książkę o Lordzie Johnie, biorąc pod uwagę, że trzeci sezon serialu jest tuż tuż (I'm waiting!).

Lord John w wersji solo nie do końca spełnił moje oczekiwania. Został on wplątany w prowadzenie śledztwa, które w jakiś sposób wiąże się z kradzionymi wojskowymi rozkazami i ślubem jego kuzynki Olivii z mężczyzną podejrzanym o francuską chorobę. 

Początkowo nie mogłam ogarnąć o co chodzi. Może też dlatego, że John zupełnie nie pasuje mi na detektywa. Zdecydowanie wolę go w sytuacjach ściślej powiązanych z główną serią książek czyli Obcą i jej bohaterami oraz w sytuacjach obyczajowych lub wojskowych. Strona detektywistyczna książki zupełnie mnie nie porwała, ale za to zachwycałam się życiem ówczesnego Londynu, przyjęciami i ciemnymi zaułkami pełnymi podejrzanych typów. Autorka bardzo ciekawie opisała zjawisko homoseksualizmu pojawiające się w tamtym czasie, a nie było to coś na porządku dziennym. Bo za bycie, jak to „pięknie” nazywali, pederastą można było nawet zawisnąć. W tym momencie biję pokłony autorce bo na pierwszy rzut oka widać, że przekopała się przez tony literatury w poszukiwaniu informacji. 

Bardzo lubię styl pisania Gabaldon. Dzięki niej ta historia ożywa, a bohaterowie wydają się prawdziwi, prawie jakby żyli kiedyś naprawdę i w przypadku niektórych rzeczywiście tak jest. Jednak zdecydowanie lżej i lepiej czytało mi się jej inne książki. Ta aż tak mnie nie wciągnęła, była jakby nieco toporniejsza, ale na pewno nie żałuję spędzonego z nią czasu.

Czy można czytać tę książkę bez znajomości głównej serii? Niby można, ale ja polecam zapoznanie się z przynajmniej trzema pierwszymi tomami, bo Lord John co jakiś czas wspomina sobie wydarzenia z przeszłości i mówi np. "ten ktoś przypomina mi Jamiego, który jest gdzieś tam w miejscu X" itp. Oczywiście polecam tę książkę wszystkim fanom Outlandera, bo naprawdę jest klimatyczna, a wiem, że Lord John ma dużo fanów, sama go lubię, i naprawdę miło mi było znowu wrócić do osiemnastego wieku.  

Szczegóły:
Tytuł: Lord John i sprawa osobista
Tytuł oryginału: Lord John and the Private Matter
Tom: 1
Cykl: Lord John Grey
Autor: Diana Gabaldon
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 319

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...