sobota, 24 stycznia 2015

Silmarillion - J. R. R. Tolkien

Jeśli nie przeczytaliście Hobbita i Władcy pierścieni oraz nie jesteście wielkimi fanami Tolkiena, nawet nie próbujcie sięgać po tą książkę!

Jest to pozycja szalenie trudna do czytania. Zawiera opis Pierwszej Ery Śródziemia oraz legendy o Valarach, Majarach, powstaniu i przybyciu elfów. W trakcie czytania trzeba być naprawdę bardzo skupionym, ponieważ wciąż dochodzą nowe imiona, nazwy miejsc oraz relacji pomiędzy postaciami. Znajdziemy obszerne opisy tych wydarzeń, które są wspomniane chociażby w trylogii Władca pierścieni. Poznajemy m.in. losy Berena i Luthien (na których byli wzorowani znani nam Aragorn i Arwena), poznajemy początki Saurona i poprzedzającego go głównego złego Morgotha. Przez książkę ciągnie się historia skradzionych silmarilli, wokół której pojawia się wiele pobocznych wątków przedstawiających losy świata i bohaterów znanych z pieśni elfów.

"Silmarillion" to prawdziwa gratka dla fanów Tolkiena. W tym dziele udowadnia swój geniusz i ogromną wyobraźnie. Po przeczytaniu, możemy spojrzeć na Śródziemie z zupełnie innej perspektywy. Ja osobiście, dopiero po przeczytaniu historii Pierwszej Ery dostrzegłam, jak wiele rzeczy w Śródziemie jest ze sobą powiązanych i jak harmonijnie współgrają. Wymyślenie tak wielkiego świata z bogatą historią to prawdziwy majstersztyk! Dodajmy do tego cały system językowy i wychodzi nam iście epickie dzieło. Tolkien zdecydowanie zasłużył na miano króla fantasy.

Podsumowując, książka jest bardzo trudna do czytania i jednocześnie niesamowicie piękna. Jeśli jesteście wielkimi fanami Tolkiena, gorąco polecam.


1 komentarz:

  1. Najpiękniejsza książka jaką w życiu czytałem <3 Mimo, że w pełni zrozumiałem ją dopiero za trzecim razem ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...