kwietnia 01, 2024

Epoka wojny - Michael J. Sullivan

 

Nadchodzi wojna.

To już trzeci tom Legend Pierwszego Imperium. Zaczyna się wojna. Persefona doprowadziła siły Rhunów do fhrejskiej twierdzy Alon Rhist, gdzie razem z fhrejami starają się pokojowo koegzystować. Jednak nie jest to łatwe i na światło dzienne wychodzą różne zatargi pomiędzy różnymi bohaterami i frakcjami. Persefona utrzymuje kruchą równowagę w ludzkich klanach, które popadają w wewnętrzne konflikty. Wszyscy bohaterowie których poznaliśmy wciąż są obecni, ale nieco rozproszeni po twierdzy. Najmniej mamy do czynienia z Suri, a szkoda, bo bardzo lubię jej wątek. Raithe pogrąża się w smutku starając się bezskutecznie spotkać z Persefoną zaabsorbowaną rolą Keeniga i Nyphronem.

Osią całej książki są przygotowania do wojny i szkolenie wojskowe. Przyglądamy się temu zarówno ze strony Rhunów jak i Fhrejów, gdzie Mawyndule zaczyna na poważnie się uczyć magii i podgląda działania swojego ojca. Niby poruszamy się w obrębie jednej twierdzy, ale mimo to wciąż jest ciekawie i  wciągająco. Wciąż śledzę z zapartym tchem bohaterów, których los nie oszczędza. No właśnie, i w pełni zgadzam się z żoną autora, która w posłowiu pomstuje na decyzję męża w sprawie jednego fabularnego rozwiązania. Z czym się zgodzę, bo takich rzeczy się ulubionym bohaterom nie robi. Cios prosto w serce normalnie.

Skok technologiczny.

Rozwój technologiczny Rhunów pędzi do przodu. W sumie to trochę nierzeczywiste jest to, że w rok przeszli od epoki kamienia do wynalezieni stali, ale mimo wszystko podoba mi się taki technologiczny rozwój wpleciony w tło historii. Co chwila pojawiają się technologiczne nowości, zbroje, łuki, lepsze miecze. Bardzo fajny wątek, niby oczywisty, ale niecodzienny w książkach fantasy.

Bardzo mi się podoba ta seria, klasyczna ale jednocześnie nieco inna. Krążą opinie, że jak do tej pory jest to najlepsza część serii. Ja jednak wciąż jestem zafascynowana puszczą z "Epoki mitu", chociaż musza przyznać, że Sullivan trzyma bardzo wysoki poziom. To fantastyka jaką lubię i wyczekuję kolejnych części.

Szczegóły:
Tytuł: Epoka wojny
Tytuł oryginalny: Age of War
Cykl: Legendy Pierwszego Imperium
Tom: 3
Autor: Michael J. Sullivan
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 560

"Epoka wojny” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: