lutego 06, 2024

Każde serce to wrota. Patyki i kości - Seanan McGuire

 

"Każde serce to wrota" jest to tom pierwszy serii Zbłąkane dzieci Seanan McGuire wydany łącznie z tomem drugim "Patykami i kośćmi".

Magiczne drzwi - czy to temat oklepany?

Autorka sięgnęła do motywu znanego już w literaturze. Dzieci znajdują drzwi, które po otwarciu prowadzą do różnych światów. Tam przebywają jakiś czas, a po powrocie najczęściej nie umieją już tych drzwi znaleźć. Przyznacie, że motyw podobny jest do "Opowieści z Narni". W pierwszej części nie poznajemy żadnego ze światów, ale słuchamy opowieści dzieci, które w różnych światach przebywały. Teraz są w czymś na kształt szkoły z internatem w której dochodzą do siebie i przystosowują się na nowo do życia w naszym świecie. 

Główną bohaterką jest Nancy, która powróciła z Dworu Umarłych. Tymczasem w szkole giną uczniowie i zaczyna się robić niebezpiecznie. Koncepcja światów i przekazanie jej czytelnikowi przypomina mi trochę filmy Tima Burtona. Tak surrealistycznie to wszystko brzmi. Są światy Logiki, Nonsensu, Cnoty i Nikczemności oraz różne mieszanki tych dziwnych cech. Mimo, że motyw drzwi do innego świata jest dość popularny, to zagmatwanie tych innych światów, które można za nimi znaleźć jest jednak wyjątkowe i bardzo ciekawe.

Wrzosowiska jak z gotyckiej powieści.

Płynnie przechodzimy do drugiej części książki, która podobała mi się zdecydowanie bardziej. Bohaterkami są dwie uczennice, które już poznaliśmy, Jack i Jill. Ich świat był taką wariacją na temat Draculi i Frankensteina. Było mrocznie, duszno, niebezpiecznie i pełno wampirów. Wrzosowiska są bardzo krwawe i brutalne. Jedna z sióstr została w dworze pana, a druga zamieszkała w laboratorium doktora niedaleko miasta. Jedna z dziewcząt psuje się w tym świecie bardziej, a druga mniej. Jedna została Panią, druga miłośnikiem eksperymentów. Ta część książki to świetna fantastyka i bardzo mi się podobała. Niby bardziej klasycznie ale inaczej i na przekór konwencją. 

Ogólnie ta seria zapowiada się super. Czekam na kolejne części, bo ten dziwny klimat i surrealistyczne wrażenie szkoły i różnych światów bardzo mnie zaintrygowało. I wcale mi nie przeszkadzało, że ta książka jest tak krótka, dzięki temu jest naładowana dziwnościami. 

Szczegóły:
Tytuł: Każde serce to wrota. Patyki i kości 
Tytuł oryginalny: Every Heart a Doorway. Down Among the Sticks and Bones
Cykl: Zbłąkane dzieci
Autor: Seanan McGuire 
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 272

"Każde serce to wrota. Patyki i kości ” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: