sierpnia 25, 2022

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki - Charlie LeDuff

Od przemysłowego giganta do nędzarza. 

Detroit to obecnie najniebezpieczniejsze miasto w USA, a zaledwie kilkadziesiąt lat temu dzięki rozwojowi przemysłu samochodowego stało się miejscem bogatym i bardzo atrakcyjnym do życia. Jednak wkrótce rozpoczął się powolny upadek miasta, które pogrążyło się w nędzy i nieprawości.

Reportaż ten ma formę bardzo osobistą i jest w pewnej części sfabularyzowany i pewne nie każdemu się to spodoba. Autor zrobiła z tej książki troszkę kronikę swojego życia. Opisuje on Detroit, ludzi i historię upadku miasta ale również wplata w to wszystko historię swojej rodziny, swoich problemów rodzinnych czy małżeńskich i tego jak to niebezpieczne miasto wpływa na ludzi, w tym na samego siebie. Dla mnie to było bardzo ciekawe, ale takie miejscami subiektywne spojrzenie na problem na pewno znajdzie swoich przeciwników. Według mnie książka jest świetna i bardzo dobrze napisana. Autor bardzo płynnie i lekko pisze nawet o największych okropieństwach czytało się dobrze i przyjemnie.

Na straży porządku.

LeDuff rozmawia z politykami, którzy zaliczają wiele wpadek. Spędza czas ze strażakami walczącymi z seriami podpaleń, rozmawia z ludźmi których nie stać na pochowanie bliskich, których ciała lata czekają w chłodniach. No kilka rzeczy było naprawdę szokujących w tym to jak bardzo to miasto różni się od innych amerykańskich metropolii. Jednak miło było czytać o osobach, które wciąż starają się miasto ratować i dbać o nie. 

O samej historii upadku mogłoby być więcej. To znaczy została przedstawiona historia miasta, ale chciało by się czytać więcej i więcej o tym przyczynach upadku. Mam wrażenie, że większy nacisk został położony na współczesne miasto i problemy obecnie mieszkających tam ludzi.

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Trafia w czytelnika całą swoją beznadzieją i obrazem miasta-slumsu. Nie ma w nim za wiele pozytywów, raczej obraz jest beznadziejny, chociaż autor przedstawia kilka inicjatyw społecznych, które lekko ułatwiają życie mieszkańców. Ogólnie świetna książka, jedna z najlepszych w serii amerykańskiej.  

Szczegóły:
Tytuł: Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Tytuł oryginalny: Detroit. An American Autopsy
Seria wydawnicza: Seria Amerykańska
Autor: Charlie LeDuff
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 296
 

"Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” do kupienia na Bonito

Brak komentarzy: