wtorek, 11 października 2016

Osobliwy Dom Pani Peregrine - Ransom Riggs


Osobliwy Dom Pani Peregrine zapowiadał się świetnie. Klimatyczna okładka przyciągająca wzrok, piękne wydanie i bardzo ciekawe zdjęcia osobliwych osób napawające grozą i fascynacją. Otworzyłam książkę i zaczęłam czytać coś, co wcale nie było tak wspaniałe jak mi się początkowo wydawało i na co się nastawiałam. Z wielkim bólem piszę, że treść książki jest ekstremalnie przeciętna. To taka trochę bajka dla dzieci z elementami fantastycznymi. Zero grozy i niepokoju.

Jacob jest chłopcem mieszkającym w USA, który przez całe życie słuchał opowieści swojego dziadka o niesamowitym miejscu szczęścia, jakim jest sierociniec, do którego trafił on podczas II Wojny Światowej. Mieszkały w nim różne osobliwości takie jak latająca dziewczynka czy niewidzialny człowiek. Kiedy dziadek Jakoba zginął na jego oczach w dość dziwnych okolicznościach, chłopak lekko zwariował i trafiał do różnych lekarzy. Po jakimś czasie postanowił odwiedzić miejsce gdzie jego dziadek spędził swoje dzieciństwo – pojechał odnaleźć ten sierociniec. Ale czy budynek jeszcze istnieje, czy może nie przetrwał wojennej zawieruchy? 

Przez prawie połowę książki Jakob zbierał się powoli do tej wyprawy i nie działo się  nic nadzwyczajnego. Niestety. Akcja przyspieszyła dopiero od połowy.

Książka podsiada elementy podróży w czasie. I chyba tyle tylko mogę zdradzić, żeby nie zaspojlerować całej powieści. Jakob zagłębia się we wspomnieniach dziadka, za przewodnika mając jedynie dziwne fotografie. Czy lewitująca dziewczynka istnieje czy jest tylko wytworem jego wyobraźni. Kim jest niewidzialny człowiek lub dziewczyna wytwarzająca płomienie. To wszystko to osobliwość czy może już magia? I co się wydarzyło 3 września 1940 r. ?

Ta książka miała w sobie ogromy potencjał. Inspirując się niezwykłymi fotografiami z XIX i początku XX wieku można było stworzyć cudo, ale niestety się nie udało, przynajmniej jak dla mnie. Dostałam zwykłą opowieść skierowaną raczej do młodszego czytelnika i która na pewno nie była trzymającym w napięciu thrillerem, jak mówi opis na okładce.

Szczegóły:
Tytuł: Osobliwy Dom Pani Peregrine
Tytuł oryginału: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Tom: 1
Cykl: The Lunar Chronicles
Autor: Ransom Rigga
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 395

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...